fbpx

Kiek gamina saulės elektrinė?

Kiek gamina saulės elektrinė?

Draugaujantiems su skaičiukais.

Tad, jeigu jie jus erzina, neskaitykite 🙂

Kiek elektros gali pagaminti saulės elektrinė Lietuvoje? Mitais ir teoriniais skaičiavimais apipintas klausimas. Iš jo automatiškai seka kitas – o per kiek atsipirks?
Todėl norėjome kartą ir visiems laikams atsakyti bent į pirmąjį klausimą ir išsklaidyti kai kuriuos mitus. Paimkime realų pavyzdį – ant mūsų gamyklos Vilniuje veikiančią 1 iš 5 30 kW galios polikristalinių stiklo-stiklo saulės modulių elektrinių. Ant specialių laikiklių moduliai ant plokščio stogo pakreipti idealiu 35 laipsnių kampu į pietus. Teoriniais skaičiavimais tokia elektrinė per metus turėtų sugeneruoti 27,81 MWh.
O ką sako istorija? Elektrinė įrengta 2013 metų birželį, tad duomenų turime pakankamai daug, kad galėtume daryti pirmines išvadas. 2014 saulės elektrinė pagamino 31,96 MWh, 2015 – 31,38, 2016 – 27,94, 2017 – 28,05, 2018 – 32,41. Taigi, net blogiausiais metais elektrinė dirba našiau, negu buvo skaičiuojama teoriškai. Daugiau 4 MWh per metus skirtumas yra beveik 15 proc. nuokrypis nuo teorinių skaičiavimų. Ir tai yra pakankamai daug.


Dar vienas gajus mitas – saulės elektrinė normaliai dirba tik vasarą. Pažiūrėkite į grafiką komentaruose – patys produktyviausi mėnesiai mūsų elektrinei buvo 2019 balandis ir 2018 gegužė. 2015 birželis ir rugpjūtis užima atitinkamai 3-4 vietas. Bet žiūrint penkerių metų duomenis – produktyviausias mėnuo saulės elektrinei – gegužė. Tiesa, metai metams nelygu ir šiais metais gegužė tikrai nebus pats geriausias mėnuo.

Kartais sulaukiame klausimo, o kiek gamins elektrinė apsiniaukusią pvz. gegužės dieną? Mes nežinome. Mes nežinome jūsų gyvenamos vietos, debesų intensyvumo, jų judėjimo greičio ir dar daugybės dalykų. Oras iš vis yra sunkiai prognozuojamas toliau negu 3 dienos. Apsiniaukusi diena apsiniaukusiai dienai nelygu. Ką laikyti apsiniaukimo etalonu – 2018 m. gegužės 15, 22 ar 29?


Todėl galime tvirtai pasakyti, kad vertinti saulės elektrinės efektyvumą viena diena, viena savaite ar vieneriais metais nėra teisinga. Teoriniai skaičiavimai lieka teoriniais skaičiavimais ir realų atsipirkimo terminą jūs sužinosite tik, jeigu atidžiai seksite savo saulės elektrinės veikimą. Pagal savo elektrinę galime pasakyti, kad teoriniai skaičiavimai yra gana pesimistiniai. Absoliučiai visais metais elektrinė generavo daugiau elektros negu jai buvo prognozuota. Ar taip bus ir jums? Vertinant mūsų patirtį – taip. Įvertinus tai, kad negalima aklai pasikliauti istoriniais duomenimis – ne.
Iš grafikų matyti, kad stiklo-stiklo moduliai per 6 metus efektyvumo prarado nedaug arba jis tiesiog sunkiai gali būti pastebimas dėl skirtingų oro sąlygų skirtingais metais. Nesiimtumėme teisti, jeigu rinktumėtės kitų gamintojų modulius su didesniais efektyvumo nuostoliais, bet esame tikri, kad skirtumai būtų labiau pastebimi.
Jau kalbėjome apie skirtingas oro sąlygas įvairiose Lietuvos vietovėse, kalbėjome apie tai, koks nuolydžio kampas geriausias kiekvienos pasaulio šalies atžvilgiu, bet jeigu paklausite kiek elektros pagamins jūsų 10 kW saulės elektrinė, mes atsakysime 10000 kWh, +/- 10 proc. O tie 20 proc. per metus juk daro didelę įtaką atsipirkimui, ar ne?
O per kiek atsipirks, tai jau visai kitas klausimas, priklausantis ir nuo dar daugybės kitų dalykų. Tik apie tai jau kitą kartą.
Jeigu norite, dar galime papasakoti kiek kainuoja.

Comments are closed