fbpx

Mono ar Poly?

Mono ar Poly?

Saulės moduliai dažniausiai būna juodi arba mėlyni. Bendraudami su jumis pastebime, kad vieni turi griežtą nuomonę kurie moduliai geresni, kitiems tai – visiškai nesvarbu, o dar kiti renkasi tiesiog spalvą.

Populiariausi saulės moduliai yra iš 60 saulės elementų. Jeigu jie juodi (tiksliau tamsiai mėlyni) ir „nukirptais“ kampais – tai yra Mono elementai, jeigu mėlyni ir pilno kvadrato formos, tai – Poly elementai. Kuo jie skiriasi? Visų pirma – gamybos technologija.
Mono elementai pagaminti iš vientiso silicio kristalo. Mono silicio plokštelės elementams įprastai yra gaminamos Czochralski (lenkų mokslininko) metodu – nedidelis silicio kristalas panardinamas į indą išlydyto silicio. Kristalas lėtai sukamas ir po truputį keliamas iš lydinio. Proceso metu aplink kristalą pradeda formuotis pailgas silicio grynuolis, kuris deimantiniais siūlais supjaustomas plokštelėmis. Vėliau plokštelės keliauja per daugybę gamybos procesų, kurių metu jų paviršius yra „pašiaušiamas“ specialių cheminių procesų pagalba. Šis gamybos etapas yra skirtingas Mono bei Poly elementams – jo metu naudojamos skirtingos cheminės medžiagos. Mono plokštelėms – šarmai, o Poly – rūgštys. Kiti gamybos procesai yra panašūs abiem atvejais. Jų metu plokštelėje yra suformuojamos p-n sandūros, dengiamas mėlynos spalvos sluoksnis, o gamybos pabaigoje plokštelės „iškepamos“ specialioje krosnyje. Kepimo metu suformuojami + ir – kontaktai, kurie yra reikalingi tam, kad modulio gamybos metu 60 tokių elementų būtų galima sujungti tarpusavyje kaip kalėdų eglutės girliandą ir užkonservuoti stikle arba stiklo ir polimero darinyje. 
Poly plokštelės yra išpjaunamos iš didelio, iki 1000 kg sveriančio luito, kurį sudaro daugybė skirtingų mažesnių silicio kristalų (ne vieno, kaip Mono atveju). Šio luito gamybos procesas yra skirtingas nei Mono atveju – silicis yra išlydomas ir aušinamas specialiame kvadrato formos inde. Būtent šis technologinis skirtumas leidžia sumažinti elemento gamybos kaštus, tačiau poly silicio plokštelių kokybė yra prastesnė, kas lemia apie 10 proc. mažesnį efektyvumą. Dėl to norimai saulės elektrinės galiai pasiekti Poly modulių reikia daugiau negu Mono.
Saulės elektrinė su Mono moduliais yra brangesnė, su Poly moduliais – didesnė. Mono moduliai yra efektyvesni prie aukštesnių temperatūrų (karštesnėse šalyse), Poly geriau veikia debesuotą dieną ir vėsesnėse šalyse (tokiose kaip Lietuva). 
Kas geriau jums? Čia išsiskiria net mūsų specialistų nuomonė. Statistiškai Mono moduliai generuoja kiek daugiau elektros energijos, tad R&D specialistai rekоmenduoja šiuos. Poly modulių degradacija – kiek mažesnė ir pastovesnė, tad techniniai specialistai rekomenduoja šiuos. 
Bet abi šalys sutaria, kad ateitis priklauso Mono.
Šiandien skirtumai yra tokie minimalūs, kad tai daugiau pradinės kainos, užimamos vietos ir spalvos skirtumas.
Bet jeigu ant jūsų stogo yra pakankamai vietos, kol kas mes, greičiausiai, pasiūlysime Poly.
Nuotrauka M. Jovaišos.

Comments are closed