fbpx

Kiek gamina 10 kW saulės elektrinė?

Kiek gamina 10 kW saulės elektrinė?

Kiek kainuoja? Kiek gamina? Per kiek atsipirks? Turbūt dažniausi klausimai, kuriuos išgirstame iš žmogaus tik pradedančio domėtis saulės elektrine. Ačiū Dievui – sumažėjo manančių, kad saulės Lietuvoje nėra, tai tokį „patrolinimą“ vis rečiau išgirstame.

Pirmąjį klausimą užduokite mums asmeniškai, nesunkiai rasite užklausos formą. O į antrąjį klausimą pabandysime atsakyti skaičiais.

Paprasčiausia, žinoma, būtų paimti geriausiai elektrą generuojančią saulės elektrinę ir pabandyti nupiešti jums aukso kasyklas.

Bet mes – ne tokie.

Pasižiūrėjome atsitiktinių 10 mūsų Lietuvoje įrengtų saulės elektrinių mėnesio generacijos duomenis. Specialiai ėmėme vienodos 9,99 kW galios elektrines, kad palyginimas būtų kuo objektyvesnis.

Pasirinkome 30 dienų laikotarpį nuo rugpjūčio 26 iki rugsėjo 24 d. vidurdienio. Kas iš karto krito į akis – vienodos galios elektrinių gamyba tą patį laikotarpį skyrėsi net 400 kWh! Iš kur toks skirtumas? Ir, pasirodo, kad iš 10 pasirinktų elektrinių tik 3 yra nukreiptos daugiau-mažiau į pietus. Mažiausiai elektros sugeneravo į dvi dalis padalintos ir į skirtingas pasaulio puses nukreiptos elektrinės. Pora elektrinių savininkų nusprendė nekirsti medžio, tad elektrinei toks sprendimas kiek trukdė našiau dirbti. Viena iš pasirinktų elektrinių nukreipta į šiaurės rytus – o tai visai nedėkinga kryptis saulės energetikai. Štai jums ir aplinkybės, galinčios kainuoti ir 400 kWh/mėn.

Elektrinės išsimėčiusios po visą Lietuvą, tad nusprendėme paskaičiuoti – kiek geresnė namo geografija pakeistų saulės elektrinė elektros gamybos galimybes. Iškėlus elektrinę į Klaipėdos regioną (teoriškai labiausiai saulėtą Lietuvos regioną), generacija daugumai elektrinių padidėtų apie 10 proc. Antroji elektrinė ir yra Klaipėdoje.

Bet vis dėlto didžiausią įtaką saulės elektrinės našumui daro ne namo vieta (regionas), o elektrinės kryptis pasaulio šalių atžvilgiu. Galėtume detaliai apžvelgti visas elektrines, bet turime įrengę dvi identiškas elektrines, 50 m atstumu. Tik viena nukreipta į pietus, o kita – į vakarus. Dar ir stogo kampas – skirtingas. Ir prašau – gamybos skirtumas – 163 kWh/mėn.

Tarp mūsų pasirinktų elektrinių– nėra nei vienos elektrinės idealiu kampu į pietus, nėra nei vienos idealiu pokrypio kampu į horizontą, bet net 6 iš 10 elektrinių generavo daugiau elektros negu būtų prognozuojama idealaus nuokrypio elektrinei. O 2 elektrinių našumas buvo net 200 kWh per mėnesį geresnis, negu teoriškai buvo prognozuotas idealios elektrinės tuo pačiu laikotarpiu toje pačioje vietoje.

Teisybės dėlei reikia paminėti, kad šią savaitę (rugsėjo paskutinę) visos elektrinės, dirbančios bent nuo sausio 1 d., jau pasiekė savo metinį bent jau mūsų prognozuotą našumą. O elektrinės našumas – kiekvienai skirtingas ir skaičiuojamas kiekvienam atvejui individuliai.

Žiūrint į 10 elektrinių kainą – tai ji daugiau-mažiau panaši. Kaimynų atveju – vienoda. O generacija skiriasi ir 400 kWh per vieną vidutinišką mėnesį. Rugsėjis – dar įdomus tuo, kad būtent šį mėnesį saulės elektrinė vidutiniškai gamina 1/10 metinio elektros kiekio. Tad galite pasiskaičiuoti, kiek kiekviena elektrinė pagamins per metus. 8000-12000 kWh. O 4000 kWh – tai 520 EUR per metus. Tad ir atsipirkimo terminas – kiekvienai saulės elektrinei – skirtingas.

Tad, kai vėl išgirsime klausimą – „Per kiek atsiperka?“, nukreipsime tiesiai į šį postą.

Comments are closed