fbpx

Saulės moduliai ekstremaliomis sąlygomis

Saulės moduliai ekstremaliomis sąlygomis

Saulės elektrinė švyturyje iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip pokštas. Jau nekalbant apie švyturį su branduoliniu reaktoriumi.

Bet iš tikro tai yra realybė ir netgi labai netoli nuo Lietuvos. Latvijoje yra du švyturiai, kurių veikloje naudojamos ir saulės elektrinės. Irbės ir Kolkos rago švyturiai yra nutolę nuo kranto, tad elektros problema jiems visą laiką buvo aktuali. Jeigu Kolkos rago švyturio įgula elektrai gaminti ilgą laiką naudojo dyzelinius generatorius, Irbės švyturys (su ant stogo įrengta nusileidimo aikštele malūnsparniui!) viduje turėjo mažą branduolinį reaktorių, kuris galėjo veikti be žmogaus priežiūros metų metus.

Branduoline energija varomi švyturiai nebuvo neįprasta Sovietų sąjungoje. Tad nenuostabu, kad tai buvo pritaikyta ir strateginiuose vandenyse esančiam švyturiui.Teisybės dėlei reikia paminėti dar ir Uovišų švyturį, kuris kartu su Kolkos ir Irbės švyturiais buvo aprūpinti maždaug 3 kW galios elektrinėmis, kurios kartu su vėjo jėgainėmis užtikrino švyturių elektros poreikį. Tik, skirtingai nuo Kolkos ir Irbės švyturių, Uovišų saulės elektrinė šiandien tėra tik eksponatas.

Mes nežinome visų šių saulės elektrinių niuansų, bet iš nuotraukų ir skurdžių viešumoje randamų faktų galime spręsti, kad saulės elektrinės Latvijos pakrantėse susidūrė su rimtais iššūkiais.

Štai saulės modulis (iš Uovišų švyturio), kuris dalyvavo bandymuose. Tai yra rinkoje įprastas polikristalinis stiklo-polimero saulės modulis, o ant kitų dviejų švyturių moduliai jau kitokie – monokristaliniai ir stiklo-stiklo.

Ir nenuostabu. Stiklo-polimero moduliai nėra atsparūs jūros druskoms, kormoranų skrandžiuose perdirbtai žuviai ir šiai vietai būdingai drėgmei. Tad tikėtina, kad šie moduliai pratempė ypač trumpai ir buvo pakeisti stiklo-stiklo saulės moduliais, atsparesniais jūriniam klimatui. Uovišų švyturys, kadangi turi privestą elektros laidą, nusprendė nebeeksperimentuoti ir iš vis atsisakė saulės elektrinės.Jeigu gyvenate prie jūros ar kitoje drėgnoje vietoje ir planuojate saulės elektrinę, rekomenduojame jums neeksperimentuoti ir NESIRINKTI stiklo-polimero modulių. Už jus jau paeksperimentavo Latvijos švyturių prižiūrėtojai.Na, o geriausius stiklo-stiklo modulius, turbūt žinot, kas gamina.

Reportažas apie Kolkos švyturį, jeigu skaitote latviškai https://skaties.lv/zinas/latvija/kolkas-baka-vieniga-latvijas-sala-baltijas-jura-ka-tur-ir/

Comments are closed