fbpx

Elektrinė vietoj stogo

Jeigu keičiate arba galvojate apie naują stogą namui, pasvarstykite apie integruotą saulės elektrinę. Tiesa efektyvi ji bus, tik ant pietinio, pietrytinio arba pietvakarinio stogo šlaito. Integruota saulės elektrinė – tai ta pati saulės elektrinė, tik montuojama ne ant, o vietoj stogo dangos. Tokiu sprendimu sutaupote dangos įsigijimo ir jos paklojimo sąskaita bei turite išskirtinį stiklinį stogą. Tinka visiems namams, išskyrus plokščiastogius, o saulės modulius atitinkamai galite pasirinkti – mėlynus (poly) arba juodus (mono). Kad tai nėra tik spalvos klausimas, pabandysime paaiškinti kiek žemiau.

Bet pirmiausia apie sprendimą

SOLID Solrif moduliai yra specialiai sukurti integruoti į namo, garažo, šiltnamio ar terasos stogą. Modulis atlieka ir pirminę – elektros generavimo funkciją ir antrinę – stogo dangos. Saulės elektrinė su SOLID Solrif:

  • Tinka dengti stogą kaip ir bet kuria kita stogo danga;
  • Saugo nuo vandens, sniego, ir kitų klimato sąlygų, lygiai taip pat kaip įprastas stogas;
  • Ventiliuojasi;
  • Tinka šlaitiniams stogams pasvirusiems nuo 12° iki 70°.

Saulės moduliai, skirti montuoti vietoj stogo dangos yra tie patys mūsų stiklo-stiklo saulės moduliai tik su specialia montavimo sistema SOLRIF. Prie kiekvieno modulio prijungiamos specialios detalės, kurios leidžia jungti modulius tarpusavyje tarsi čerpes. Grioveliai ir specialios gumos palengvina montavimą ir padeda išvengti nuotėkio per tarpus. Montavimas prasideda nuo apatinės dalies – saulės modulius nežymiai užleidžiant vieną ant kito.

Aplink elektrinę gali būti projektuojami įvairių pločių skardiniai kraštai, kurie leidžia išlaikyti stogą visiškai padengtą nauja sistema ir tuo pačiu sausą bet kokiu oru. Be to ši sistema yra ir ventiliuojama – taip pat, kaip ir bet kokia kita stogo danga.

Į ką reiktų atkreipti dėmesį?

Integruota saulės elektrinė gali būti montuojama ant stogo, turinčio ne mažiau 12 (geriau bent 15), bet ne daugiau 70 laipsnių kampą. Jeigu daliai elektrinės kiti stogo (arba šalia esantys) objektai meta šešėlį, moduliai, gaunantys šešėlio privalo būti su optimizatoriais. Arba reikia pašalinti šešėlį galintį mesti objektą. Kad ir kaip gaila bebūtų. Žemiau – nuotrauka, kaip atrodė namas prieš rekonstrukciją.

Integruota saulės elektrinė atrodo geriau, jeigu užima visą stogo plokštumą, tad modulių skaičius turėtų sudaryti stačiakampį. Maksimalus leidžiamas saulės elektrinės galingumas privatiems žmonėms – 30 kW, tad didžiausias stačiakampis yra 110 (10×11) 270 W (Poly) galingumo modulių. Tokios saulės elektrinės plotas apie 180 kv. m. Na, dar pridekim metrą kraštams ir kraigui. Jeigu viena iš jūsų stogo plokštumų – ne didesnė, galite rimtai galvoti apie tokį integruotos saulės elektrinės sprendimą.

Jeigu stogas mažesnis, pateikiame lentelę, kuri padės įsivertinti, ar jūsų stogui įmanomas toks sprendimas. Žaliai pažymėti galimi modulių išdėliojimo variantai. Tamsiau žaliai – artimiausi 10 kW ribai, O tamsiausiai žali langeliai nurodo idealiausią stogą 9,72 kW elektrinei su Poly moduliais. Geltona spalva reiškia, kad pasirinktų išmatavimų elektrinė viršyja iki 2019 m. liepos 1 d. leistinos elektrinės (10 kW) galingumą. Nuo liepos 1 d. galima jau įsirengti ir galingesnes nei 10 kW elektrines, tad geltona spalva liko tik akiai pradžiuginti 🙂

Plačiau apie tvirtinimo sistemą ir pačius modulius galite paskaityti čia 

Su juodaisiais – Mono moduliais, jau kitokia stogo konfigūracija geresnė – Mono moduliai tiesiog galingesni 10 proc. Tokiu atveju ir stogo išmatavimai reikalingi mažesni tam, kad išgauti norimos galios elektrinę. O garantija tiek mono, tiek poly moduliams – 30 metų. Kaip kokioms čerpėms. Tik skirtingai nuo čerpių, dar ir elektros prigamins.

Na ir vaizdas visai kitas 

Būtina paminėti, kad šie orientaciniai skaičiavimai atlikti pagal teorinį pavyzdį iš saulės elektrinės iš 36 (6×6) modulių. Ir pasikeitus bent vienam išmatavimui, reikia tikslinti visą elektrinės plotą. Taip pat, pagal poreikį galima elektrinei dėti apvadus, skardinį perėjimą ar pan.

Keletas mūsų, arba ne mūsų pavyzdžių:

Ar reikia specialiai paruošti stogą?

Ypatingai kažko nereikia – visiškai identiškas stogo paruošimas bet kuriai dangai – visi apšildymo, vėjo pralaidumo ir kt. būtini ar įprasti stogo darbai privalo būti atlikti iki elektrinės įrengimo. Tik, jeigu jau nuėmėte dangą, apžiūrėkite ir laikančiąsias konstrukcijas 10 kW elektrinė padidins stogo apkrovas apie 900-950 kg.

Jeigu stogą tik projektuojate, tarp grebėstų palikite 992 mm tarpus.

Jeigu norite tokio sprendimo ant savo stogo, konsultuokitės su mumis dabar, nes kiekvienas projektas gana unikalus.

Integruotai elektrinei labai svarbu, kad stogo (šlaito) plokštuma nebūtų smarkiai didesnė negu išmatavimai pateikti lentelėje.
Trumpai aprašykite savo situaciją, jeigu užklausos laukeliai negali perteikti situacijos