fbpx

Kaip tai veikia?

Saulės elektrinės veikimo principas toks: saulės moduliai pritvirtinti specialiais laikikliais prie stogo arba ant įtaiso ant žemės, gamina pastovią elektros srovę. Prie modulių grandinės (arba kelių) prijungtas inverteris (įtampos keitiklis) keičia pastoviąją srovę į kintamąją ir perduoda ją į namų tinklą, o dvipusis skaitiklis stebi elektros srovės kryptį – jūs naudojate savo elektrą ir perteklių perduodate tinklams, ar imate elektros energiją iš ESO tinklo. Pirmiausia elektra iš saulės elektrinės patenka į namų tinklą ir patenkina namo prietaisų elektros poreikį. Jeigu saulės elektrinė gamina nepakankamai elektros energijos, jos trūkūmas paimamas iš tinklo automatiškai.

Saules elektrines veikimo principas

Jeigu saulės elektrinė gamina daugiau negu namui tuo metu reikia, elektros perteklius atiduodamas į ESO tinklą. Tokį pat elektros kiekį galite susigrąžinti tamsiuoju paros ar metų laiku, atsiskaitydami su Ignitis pagal pasirinktą planą. Apie atsiskaitymo būdus ir planus skaitykite rubrikoje “Kaina”

Saules elektrine ir elektros perdavimas ESO

Ignitis sąskaitoje matysite tik atiduotą “pasaugoti” ir susigrąžintą elektros kiekį, o visą saulės elektrinės pagamintos elektros kiekį galėsite matyti saulės elektrinės inverterio monitoringo programėlėje.

Kiek elektros gali pagaminti saulės elektrinė Lietuvoje?

Lietuvoje 1 kW saulės elektrinė geru kampu nukreipta į pietus vidutiniškai per metus gali pagaminti 1 000 kWh. Atitinkamai 10 kW galios elektrinė pagamintų 10 000 kWh. O tai šiandieninėmis kainomis yra 1490 EUR. Ar tiek sumokate už elektrą per metus? Tada jums vertėtų pradėti galvoti apie 10 kW galios saulės elektrinę.

Ant mūsų gamyklos (Vilniuje, Mokslininkų 6A) stogo esančios 30 kW galios saulės elektrinės 5 metų pagaminamos elektros vidurkis – 30 000 kWh per metus. Todėl mes galime tvirtai teigti, kad 10 kW galingumo elektrinė ant mūsų stogo būtų pagaminus vidutiniškai 10 000 kWh per metus.

Ar užtenka žiemą saulės elektrinės?

Ne, Lietuvoje neužtenka. Kaip matote iš žemiau esančio grafiko – saulės elektrinės produktyvumas labai priklauso nuo metų laiko. Jeigu sausis, vasaris, lapkritis ir gruodis yra pakankamai nedėkingi saulės elektrinėms, tai kitais mėnesiais elektros gamyba yra žymiai didesnė.

Tad jeigu atsakingai įsivertinote savo metinį elektros poreikį, vasarą pagamintos elektros perduotos į ESO tinklą užtenka, kad pasinaudoję ESO elektros pasaugojimo paslauga, galėtumete naudoti tik savo elektrą. 

Bet pastebėjome, kad teorija nuo praktikos skiriasi. Detaliai mūsų saulės elektrinės teorinius skaičiavimus ir realią gamybą palyginome čia.

Jeigu įdomu, kiek saulės elektrinė pagamins būtent jums, užsukite į Europos komisijos puslapį ir įveskite savo adresą – sistema suskaičiuos, kiek pagamintų jums saulės elektrinė ant jūsų stogo/ žemės jūsų gyvenamoje vietoje. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Ar reikia valyti elektrinę žiemą? Jeigu pasirenkate PREMIUM modulius, jų valyti nėra būtina. Tik saulei išlindus, jie pradeda nusivalyti patys – elementai kaista, ir padeda sniegui tirpti ir nučiuožti. Bet, jeigu sninga kelias dienas, elektrinė gali ir nespėti nusivalyti pati. Kaip jau ir kalbėjome – žiemą elektrinės efektyvumas dėl saulės aktyvumo labai ribotas, tad net kasdienis sniego nuvalymas daug naudos neatneš.

Ekologijos aspektas

Nors dažniausiai vertinamas kainos ir atsipirkimo klausimas, verta užsiminti ir apie saulės elektrinės aplinkosauginę naudą.

Saulės elektrinės padeda išaugoti gamtą
Saulės elektrinės padeda išaugoti gamtą

Vidutinė saulės elektrinė per metus gali pagaminti elektros energijos tiek, kad nebūtų išskirta 3-4 tonos anglies dvideginio per metus. O tai yra tiek, kiek jo perdirba 75-100 medžių. Tad su kiek didesne nei vidutine elektrine jūs ne tik pasigaminate sau elektros energijos, bet ir atliekate nedidelio miškelio funkciją. 

Ar dažnai reikia plauti saulės elektrinę?

Nėra vieno atsakymo.

Standard moduliai kiek gruoblėto ar lengvai matinio stiklo, kuris pagerina modulio efektyvumo savybes, bet tuo pačiu kiek labiau traukia dulkes. Rėmas – dar viena priežastis joms užsilaikyti ilgiau. Stiklo-stiklo moduliai Solid PRO yra visiškai lygaus stiklo ir dar padengti specialia danga, kad nekibtų dulkės. Jeigu modulis berėmis, tai net nėra už ko dulkėms užkibti. Taigi, jeigu gyvenate nedidelio dulkėtumo vietovėje, valyti (ar bent pasižiūrėti ar nėra didelių nešvarumų) pakanka pora kartų per metus.

Jeigu gyvenate netoli dulkėto žvyrkelio, dėmesio reiktų skirti daugiau, negu vidutiniam saulės elektrinės savininkui. Daugiau dėmesio reiktų skirti ir po didesnių gaisrų apylinkėse.

O jeigu kruša?

Saulės moduliai yra standartizuotas gaminys, todėl privalo praeiti daugybę standartizuotų bandymų. Vienas iš tokių bandymų yra krušos. Krušos bandymo metu bandoma standartizuotais ledo gabalėliais atakuoti modulį ir, jeigu po bandymo ant modulio nėra matomų pažeidimų, reiškia, kad modulis atitinka standartus ir jam suteikiama atitikties deklaracija.

Krušos bandymas yra 6 lygių. Saulės moduliams dažniausiai užtenka pirmojo. Jo metu saulės modulis atakuojamas 25 mm skersmens 23 m/s (82 km/h) greičiu 7,53 g ledo gabaliukais 11 kartų į skirtingas modulio vietas.

6 lygio testas jau būtų su 75 mm skersmens 203 g 39,5 m/s (142 km/h) ledo gabalėliu. Na toks krušos gabalėlis turbūt ir betoną pramuštų.

Kadangi krušos didesniais negu 25 mm ledukais būna ypač retai, saulės modulių gamintojai, jeigu ir daro tokį testą, dažniausiai apsiriboja pirmuoju testo lygiu.

Apsiribojome ir mes. Ir galime garantuoti, kad, jeigu jūsų saulės elektrinę tranko 25 mm skersmens ledukai 23 m/s greičiu, galite būti ramūs tiek su STANDARD, tiek su Solid PRO moduliais. Solid PRO teoriškai praeitų ir 2 testo lygį (35 mm, 20 g, 27 m/s), o gal net ir 3 (45 mm, 43 g 30 m/s). Bet jeigu iš dangaus krenta 6 krušos bandymo lygio 7,5 cm skersmens 200 g ledukai, tai savo saulės elektrinę galite pamiršti. Taip pat, kaip ir automobilio stiklus.

Kokios galios elektrinės reikia jums? Koks bus jos plotas?

Rekomenduojame įsivertinti – jūsų metų elektros poreikis proporcingai turėtų atitikti elektrinės galią. Žemiau pateikiame lentelę, kaip pasiskaičiuoti optimalų elektrinės galingumą, sužinoti modulių skaičių ir įsivaizduoti mažiausią jos užimamą plotą ant šlaitinio stogo.

Jeigu planuose yra elektros vartojimo padidėjimas, turėtumėte objektyviai įvertinti prognozuojamus elektros vartojimo pokyčius. Kiek sunaudos jūsų naujas šilumos siurblys mes neatsakysime. Galime atsakyti tik kiek jums galingesnės elektrinės reikia, jeigu elektros suvartojimas padidėja 1 000 kWh per metus.

Elektros
suvartojimas,
kWh/mėn.
Elektros
suvartojimas,
kWh/metai
Saulės
elektrinės
galia, kW
Modulių
(mono)
skaičius
Elektrinės
plotas
kv. m
100 1200
200240031016
30036003,61219,2
500600062032
80096009,93352,8
100012000124062
150018000186096
2000240002480128

Lentelėje skaičiavimai pateikti saulės elektrinei ant šlaitinio stogo su mono kristaliniais moduliais (juodais) – jų galingumas skaičiavimo metu buvo 300 W. Poly kristaliniai (mėlyni) moduliai yra pigesni, bet 10 proc. silpnesni. Todėl tam, kad pasiekti norimą galingumą, reikės 10 proc. daugiau modulių. Tokia pačia proporcija kinta ir elektrinės plotas. Lentelėje pateikti skaičiavimai apima tik modulių plotą, nevertinant techninių tarpų.

Nuo 2019 m. liepos galima įsirengti iki 30 kW elektrinę. Bet čia iškyla klausimas su ESO – kokios galios saulės elektrinę ESO leis jums prisijungti prie tinklų. Į šį klausimą atsako patys ESO saulės elektrinės prijungimo į tinklą sąlygose. Šias sąlygas gauname mes pradėję vykdyti sutartį. Jeigu norite būti tikri, kad jums bus leista įsirengti norimos galios elektrinę, šias sąlygas išsiimti galite ir jūs. Tik jų galiojimas ribotas, tad siūlome neskubėti.

Ant plokščio stogo saulės elektrinių išmatavimai kitokie. Jie priklauso dar ir nuo to, kokią tvirtinimo sistemą pasirinksite – pietų ar rytai-vakarai. Pietų krypties elektrinė statomos eilėmis su 1,6 m atstumais tarp jų.

Rytų-vakarų krypties elektrinės moduliai dedami kaip knyga. Jie pasvirimo kampas nėra didelis, tad atstumų tarp eilių palikti nereikia – tik eksploatacinius.

Kur gyvenate?

Saulės aktyvumas skirtingas kiekvienoje Lietuvos apskrityje.

Saulės energija Lietuvoje
Saulės energija Lietuvoje

Saulėčiausias – pajūrys, o tamsiausia – Vilniaus apskritis. Bet kaip etaloną paimkime Šiaulius. Nors saulės prasme – tai visiškai vidutiniška apskritis. Bet kiek šiauriau nuo Šiaulių – jau kaip Marijampolėje.

VilniusKaunasKlaipėdaŠiauliaiPanevėžysAlytusMarijampolėUtena
92794710319739509761010941

Idealaus kampo 1 kW galios saulės elektrinė Šiaulių apskrityje teoriniais skaičiavimais turėtų pagaminti 973 kWh per metus. Tokia pati elektrinė Klaipėdoje pagamintų 6 proc. daugiau elektros energijos, o Vilniuje – 5 proc. mažiau.

Reikia pastebėti, kad teoriniais skaičiavimais Vilniuje esanti 1 kW saulės elektrinė turėtų pagaminti 927 kWh, bet mūsų elektrinės 1 kW atitikmuo ant gamyklos stogo gamina virš 1 000 kWh jau 5 veiklos metus. Tai iš dalies yra dėl klimato kaitos ir daugiau saulėtų dienų, negu jų įtaka matyti teoriniuose skaičiavimuose.

Stogo faktorius

Jeigu stogas – šlaitinis, stogo nuolydžio kryptis ir jo pasvirimo kampas yra pats svarbiausias faktorius lemiantis saulės elektrinės elektros gamybos kiekį.

Idealus stogo kampas saulės elektrinei nukreiptai į pietus – 35 laipsniai. Jegu stogas į rytus ar vakarus, 35 laipsnių jau nereikia, saulės elektrinė nukreipta į vakarus ar rytus našiau veiks pasvirusi 15 laipsnių. Pažiūrėkite į lentelę – žinodami savo stogo nuokrypio kampą bei jo kryptį pasaulio šalių atžvilgiu, matysite, kiek reikėtų pasiplanuoti galios rezervo saulės elektrinei.

Nuolydžio
kampas
VPVPPRR
158693959184
208594979383
258595999482
308496999481
3583971009480

Idealios sąlygos saulės elektrinei

Idealiausia saulės elektrinei apskritis – Klaipėdos arba Marijampolės. Jeigu gyvenate čia ir jūsų namo stogas 35 laipsnių kampu į pietus, sveikiname, jūs turėsite vieną efektyviausių Lietuvoje saulės elektrinių. Jeigu stogas sudėtingas ir dar nukreiptas mažiau saulėtomis kryptimis, tai elektrinės generacija, o tuo pačiu ir atsipirkimo terminas gali nukentėti. Plačiau apie stogo sudėtingumo ir krypties įtaką saulės elektrinės efektyvumui skaitykite čia

Bet, jeigu stogas neblogas, galite pradėti domėtis, ką ant jo uždėti

Jeigu stogo dar nėra, pasvarstykite apie saulės elektrinę vietoj stogo dangos.

Arba užpildykite užklausą ir mes jums pasiūlysime optimaliausią variantą.

Jeigu turite tikslų poreikį, nurodykite komentare.
*montuojame tik ant šiuolaikinio šiferio. Asbestinio šiferio stogams saulės elektrinių nerekomenduojame
Jeigu prie stogo dangos punkto nebuvo jūsų varianto, parašykite čia.
Jeigu ko nors nepaklausėme, galite informaciją pateikti čia. O galbūt tiesiog norite pasitarti? Tai tiesiog ir brūkštelkite.