fbpx

Kaina

Svarbiausias klausimas, kurį girdime iš klientų – kokia saulės elektrinės kaina?

Labai sunku iškart atsakyti – saulės elektrinės kaina priklauso nuo daugybės dedamųjų: stogo dangos (kiekvienai stogo dangai skirtingi tvirtinimo elementai), saulės elektrinės galios, regiono, kuriame gyvenate, saulės modulių ir kitos įrangos. 

Jeigu palyginti vaizdžiai – pabandykite atsakyti į klausimą – kiek kainuoja automobilis? Vieno atsakymo nebus. Jeigu ieškote pigiausio varianto, pasirinksite ekonominės klasės bazinį modelį. Jeigu norite daugiau – renkatės aukštesnės klasės automobilį ir dar pasirenkate papildomos įrangos, kuri gali smarkiai padidinti automobilio kainą. Na, o jeigu tai naujas Lamborghini? O jeigu tai – Daihatsu? Važiuos visi, bet kaina, garantijos ir išliekamoji vertė – skirtinga. Taip ir su saulės elektrinėmis.

Saulės elektrinių kainos gali būti lyginamos pagal 1 kW įrengtos elektrinės kainą, nes skirtingų elektrinių variantų – daugybė. Populiariausios – 5 kW saulės elektrinės, bet yra ir 3, ir 7, ir 10 (kW galios) ir daugybė kitų variantų. Ir milijonai skirtingų stogų. Tad kiekvienu atveju elektrinės kaina skaičiuojama asmeniškai.

Orientacinės mūsų siūlomų saulės elektrinių 1 kW kainos EUR su PVM.

Saulės
elektrinės
galia
EkonominisPREMIUMVietoje
stogo
dangos
ES
parama
1 kW900-11501100-14001300-1600323

Kuo galingesnė elektrinė, tuo 1 kW kaina mažesnė. Tai yra dėl to, kad kai kurie darbai tokie patys tiek mažesnei, tiek didesnei elektrinei (pvz. derinimo ir transportavimo darbai), inverterio kaina didėjant galiai kyla ne ekvivalentiškai. Tad jeigu norite tikslaus paskaičiavimo būtent jums, susisiekite su mumis.

O kuo skiriasi Ekonominis saulės elektrinės variantas nuo PREMIUM? Saulės moduliais. O kuo skiriasi moduliai – apžvelgėme čia

O apie saulės elektrinės sprendimą vietoje stogo dangos plačiau skaitykite čia

Kada atsipirks saulės elektrinė?

Yra daugybė niuansų, kurie gali turėti įtakos jūsų saulės elektrinės atsipirkimo terminui. Įtakos turi vieta, kurioje gyvenate, įtakos turi stogo kampas, įtakos turi moduliai ir pradinė elektrinės kaina. Kaip ir kiek tai veikia atsipirkimo terminus, bei kokia būtų ideali elektrinė, pabandėme apžvelgti čia.

Mes nežinome iš kur būtent jūs, tad toliau nagrinėjame išgalvotą pavyzdį, per kiek atsiperka saulės elektrinė pvz. Vilniaus regione, ant standartinio skardinio stogo, nukreipta 30 laipsnių kampu į pietvakarius. Su sąlyga, kad elektra brangs bent 1 proc. per metus, o jūs visą pagamintą energiją sunaudojate iš karto. Jeigu vertintume elektos pasaugojimo paslaugą, reikėtų prie atsipirkimo termino pridėti iki 20 proc. laiko, nuo esančių grafike.

Aukščiau nurodytos 5 kW Premium saulės elektrinės su stiklo-stiklo Solid PRO POLY moduliais prognozuojamas atsipirkimas, jeigu per metus sunaudojate 5 000 kWh.

Ekonominės 10 kW saulės elektrinės su stiklo-polimero Standard mono moduliais prognozuojamas atsipirkimas, jeigu per metus sunaudojate 10 000 kWh.

Kitame Lietuvos regione generacija, o ir atsiperkamumas gali kristi net 10 proc. Jeigu kampas neidealus, dar keliolika procentų galima atimti. Tad kiekvienu atveju šis grafikas bus kitoks. Todėl nėra universalaus skaičiaus ir vienos datos, per kokią atsiperka saulės elektrinė. Galimi tik preliminarūs skaičiavimai, įvertinus visas dedamąsias.

Įdomų tyrimą atlikome palyginę 10 skirtinguose regionuose mūsų įrengtų 9,9 kW galios saulės elektrinių generacijas per vieną mėnesį. Per nagrinėtą laikotarpį skirtumas tarp efektyviausios ir mažiausiai efektyvios elektrinės (nors ir tos pačios galios) buvo net 400 kWh. Apie tyrimą daugiau skaitykite čia

Ne paskutinį vaidmenį skaičiuojant jūsų elektrinės atsipirkimą vaidina ir taip vadinamas “pasaugojimo mokestis”. Tad pasirinkti bendradarbiavimą su ESO reikia labai atsakingai. Nors, jeigu esate nepatenkinti, kas metus galima planą keisti.

Kas yra atsipirkimas?

Saulės elektrinė yra viena labiausiai namo išvaizdą ir kainą keičiančių objektų. Tyrimais patvirtinta, kad namo kaina po saulės elektrinės įrengimo išauga didesne suma, negu kainuoja saulės elektrinė. Negana to, namai su saulės elektrine statistiškai parduodami greičiau negu be jos.

Detaliau apie tai čia

O žemiau – mūsų atliktas projektas. Kaip manote, koks namo kainos skirtumas?

Integruota saulės elektrinė. Prieš
Integruota saulės elektrinė. Po

ESO kainų įtaka saulės elektrinės atsipirkimui

Žinoma, elektros kainos, elektros pasaugojimo kaina ar mokesčio už įrengtą saulės elektrinės galią kaina, turi tiesioginės įtakos atsipirkimui.

Jeigu labai trumpai – įsirengę saulės elektrinę, jeigu atsakingai įsivertinote savo poreikius, už elektros energiją (pasaugojimo mokestis ar mokestis už galią) mokėsite ne daugiau kaip 20 proc. dabartinių elektros sąskaitų. Yra net galimybė nemokėti nieko, bet ši galimybė reikalauja didesnės pradinės investicijos. Jeigu norite plačiau – skaitykite toliau.

Elektros pasaugojimas ESO tinkluose

Saulės elektrinių savininkams – gaminantiems vartotojams ESO nemokami įrengia dvipusės apskaitos elektros skaitiklį, kuris apskaito:

  • Iš tinklo suvartotos elektros energijos kiekį;
  • Pagamintos ir į tinklą pateiktos energijos kiekį.

ESO skaitiklis neskaičiuoja viso saulės elektrinės pagamintos elektros kiekio, tad jeigu inverterio ir ESO skaitiklio parodymai skiriasi, o taip dažniausiai ir būna, neišsigąskite – šį skirtumą jūs sunaudojate savo namuose saulės elektrinės veikimo metu.

Duomenys iš įrengto elektros skaitiklio nuskaitomi automatiškai per atstumą kas mėnesį ir pagal gautus duomenis skaičiuojamas elektros suvartojimas ir jos atidavimas (pasiėmimas iš) į tinklą bei suformuojama tiksli sąskaita faktūra. Saulės elektrinių savininkams elektros kiekių apskaita vykdoma tik pagal vienos laiko zonos įkainius.

Dvipusio skaitiklio fiksuojami rodmenys, pateikiami kasmėnesinėje sąskaitoje:

  • kiek savo pagamintos elektros energijos pateikėte ir atgavote iš tinklo;
  • kiek elektros energijos trūko (jeigu trūko);
  • kiek elektros energijos sukaupėte per mėnesį.

Atsiskaitymas už pasaugotą energiją

Už visą elektros kiekį (išskyrus pasigamintą ir suvartotą iš karto), turite atsiskaityti su ESO. Yra svarstytini trys atsiskaitymo būdai ir jums reikia ne daugiau kaip kartą per metus pasirinkti:

  1. Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos kWh – 5,023 ct vietoj 14,9.
  2. Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 2,6357 EUR už kW per mėnesį.
  3. Mokate ESO savo pagaminta elektra – 36 proc. jūsų saulės elektrinės pagamintos elektros atiduodate į tinklą.

Mūsų skaičiavimais, jeigu suvartojate bent 39 proc. elektros energijos šviesiuoju paros metu, kai saulės elektrinė gamina elektrą, labiausiai apsimoka rinktis pirmąjį būdą – atsiskaitymo už kilovatvalandę būdą. Jeigu tuo metu suvartojate mažiau negu 39 proc., o daugiau negu 61 proc. elektros energijos suvartojate kaip susigrąžintą, labiau apsimoka rinktis antrąjį – atsiskaitymo už įrengtą galią būdą.

Jeigu už elektrą nenorite mokėti pinigais iš viso, reikėtų rinktis trečiąjį būdą. Tik tokiu atveju reikia 36 proc. galingesnės elektrinės ir didesnės pradinės investicijos. Bet – gaunate didesnę ir paramą, o mūsų teoriniais skaičiavimais atsipirkimo trminas skiriasi tik puse metų nuo pirmųjų dviejų variantų. O po to – elektra – už dyką. Svarbu suprasti, kad “Energetiniai metai” prasideda nuo balandžio 1 d. Tad, įsivertinkite tai rinkdamiesi planą. Verta paminėti, kad parama teikiama tik iki 10 kW galios elektrinėms, tad tai irgi svarbus niuansas skaičiuojant atsipirkimo terminus.

Kas būtent Jums labiau apsimoka, mes neatsakysime, bet atidus elektros vartojimo įpročių sekimas leis jums už elektrą mokėti ne daugiau kaip 20 proc. nuo visos Jūsų elektrinės pagamintos elektros kainos. O tai reiškia bent 80 proc. mažesnes elektros sąskaitas negu šiandien. Arba 100 proc., jeigu pasirenkate atsiskaitymo savo elektra būdą.

Teisybės dėlei reiktų paminėti ir dar vieną atsiskaitymo būdą – mišrų, bet pasirinkus šį būdą sutaupymai atsirastų tik jeigu labai tiksliai procentaliai atitaikysite į 2-5 proc. elektros vartojimo skirtumus. Siūlome nevargti ir tiesiog pasirinkti iš pirmųjų trijų būdų.

O jeigu be ESO?

Tiems, kas nori būti nepriklausomi nuo ESO, reikėtų pasirinkti akumuliatoriaus (elektros energijai pasaugoti) sprendimą. Bet kol kas akumuliatoriai pakankamai brangūs, tad ESO paslauga mūsų skaičiavimais yra racionalesnė. Pvz., nuo 10 kW elektrinės, pasirinkę atsiskaitymo už pasaugotą elektrą arba galios mokestį, Ignitis mokėtumėte apie 200 EUR per metus. O geras akumuliatorius namams, gali kainuoti kelis tūkstančius. Ir garantijos akumuliatoriams kol kas labai trumpos. Tad mūsų rekomendacija – pasirinkti vieną iš trijų atsiskaitymo būdų su ESO ir prisijungti į tinklą.

ES parama saulės elektrinėms

Į ES paramą geografiškai nenutolusiai mažajai saulės elektrinei įsirengti gali pretenduoti bet kuris privataus namo, sodo namo arba sklypo savininkas, įsirengęs naują iki 10 kW galios saulės elektrinę. Jeigu norite įsirengti galingesnę saulės elektrinę, tai padaryti galite, bet paramos daugiau negu už 10 kW negalėsite gauti.

ES paramos dydis

2019 m. ir 2020 m. ES paramos dydis fiziniams asmenims yra 323 EUR už instaliuotą kW. Jeigu dalyje objekto vykdote komercinę veiklą, APVA komercinių patalpų plotą proporcingai eliminuos iš jūsų galimos paramos. Jeigu komercinės veiklos nevykdote, už 5 kW instaliuotą saulės elektrinę turėtumėte gauti 1615 EUR. Už instaliuotą 10 kW galios elektrinę – 3230 EUR.

Kas? Kaip? Kada?

Paskelbus paramos šaukimą (2020 m. sausio 2 d.), interesantas – taigi jūs – turėjote pateikti prašymą (dar kitaip vadinamą registracijos formą) ir joje nurodyti kokio galingumo ir tipo saulės elektrinę norite įsirengti. Paraiškos buvo priimamos iki sausio 31 d. Po paraiškų priėmimo APVA iki kovo 5 d. vertins paraiškas ir po to informuos jus, ar jums suteikiama galimybė gauti paramą. 

Jeigu APVA nuspręs skirti jums paramą, bus suteiktas laikotarpis iki 2020 spalio 31 d. įsirengti saulės elektrinei. 

Kada bus sekantis šaukimas, kol kas nėra oficialiai patvirtinta, bet mes spėjame, kad tai bus jau rudeniop arba rugpjūtį.

Kokie apribojimai?

• 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalima perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę;
• 5 metus draudžiama parduoti elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai;
• per visus 5 metus privalote sudaryti sąlygas APVA tikrinti, ar yra/veikia elektrinė.

Saulės elektrinės išsimokėtinai

Saulės elektrinės kaina daliai žmonių yra gana didelė. Tad norėdami suteikti galimybe naudotis saulės energija kuo daugiau žmonių, savo klientams siūlome galimybę atsiskaityti ir lizingu. Visą sumą ar dalį sumos už saulės elektrinę, galite sumokėti pasinaudoję lizingo paslauga. Bendradarbiaujame su lizingo bendrove MOKILIZINGAS.

Pavyzdžiui, skolinantis 7500  Eur, kai sutartis sudaroma 12 mėn. terminui, metinė palūkanų norma – 3%,  sutarties mokestis – 3,6%. BVKKMN – 9,95%, bendra mokėtina suma – 7892,40 Eur, mėnesio įmoka – 657,70  Eur. Finansavimo sąlygos gali keistis atlikus Jūsų mokumo bei rizikos vertinimą, Jums mokant pradinę įmoką ar pasirinkus kitą sutarties terminą bei įmokų mokėjimo dieną.

Atsižvelgus į lizingo bendrovės atliktą Jūsų kreditingumo ir rizikos vertinimą ar pasirinkus kitokį sutarties terminą bei įmokų mokėjimo dieną, Jums gali būti pasiūlytos ir kitokios sąlygos (pavyzdžiui, metinės palūkanų normos, sutarties ir mėnesio sutarties mokesčio dydis).

Bet yra daug kitų klausimų, kurie iškyla pradėjus galvoti apie saulės elektrinę. Tad nebijokite klausti, mes įvertinsim visus niuansus ir padėsime išsirinkti optimaliausią sprendimą.

Jeigu turite tikslų poreikį, nurodykite komentare.
*montuojame tik ant šiuolaikinio šiferio. Asbestinio šiferio stogams saulės elektrinių nerekomenduojame
Jeigu prie stogo dangos punkto nebuvo jūsų varianto, parašykite čia.
Jeigu ko nors nepaklausėme, galite informaciją pateikti čia. O galbūt tiesiog norite pasitarti? Tai tiesiog ir brūkštelkite.