fbpx

Naujienos

Planuojate įsirengti patys?

Yra daugybė darbų, kuriuos galima atlikti patiems. Išsivirti kiaušinį, priklijuoti tapetus, suremontuoti automobilį. Galima dar pasistatyti namą ar įsirengti saulės elektrinę. Nes taip pigiau.

Žinoma, iš vienos pusės įsirengti saulės elektrinę nėra be proto sudėtingas darbas, bet iš kitos pusės yra daugybė smulkmenų, kurios yra be galo svarbios, o jų ignoravimas gali nepataisomai sugadinti jūsų įrangą. Ir tokiu atveju nebus kam pasiskųsti.

Saulės moduliai, ypač su polimero plėvele nugarinėje pusėje yra gana jautrūs apkrovoms, tad montuodami juos patys, galite pažeisti saulės elementus. Kas vyksta, kai ant modulio užlipama – galite pamatyti mūsų atlikto bandymo metu (nuoroda komentaruose). Dvigubo stiklo moduliai atsparesni tokiems eksperimentams, bet ar verta eksperimentuoti? Keli žingsniai į šoną ir nuostoliai bus didesni, negu įrengimo kaštai.

Bet, jeigu nuotykių su savo saulės elektrine ieškoti neplanuojat, mes galime pasirūpinti saulės elektrine ant jūsų namo stogo. Tik pasiprašykit paramos iš APVA iki sausio 31 d.

Nuotraukos iš FB Grupės „Crap Solar“.

ES parama saulės elektrinėms 2020 m.

Jau galite pretenduoti į paramą savo saulės elektrinei.

Už 1 kW planuojamos saulės elektrinės jums bus rezervuota 323 EUR. Tad, jeigu planuojate 7 kW galios saulės elektrinę, galėsite pretenduoti į 2261 EUR. Elektrinės įrengimo darbai negali būti atilikti iki jūsų prašymo pateikimo datos ir privalo būti baigti iki 2020 m. spalio 31 d. Parama skiriama įsigyti tik iki 10 kW galios elektrinei. Žinoma, galite įsirengti ir didesnę, tačiau finansavimas bus skiriamas tik už 10 kW.

Paramos šaukimas išskirstytas į dvi dalis. 4,5 mln. EUR tiems, kas planuoja saulės elektrinę ant savo namo stogo, arba šalia namų. Dar tiek pat – tiems, kas planuoja saulės elektrą naudoti iš geografiškai nutolusios saulės elektrinės arba daugiabučio gyventojui.

Iš tiesų viskas beveik taip kaip pernai, užpildyti paraiškos formą nėra sudėtinga – gal net dar paprasčiau. Tad, jeigu žinote, kokios elektrinės jums reikia ir statysite prie namų arba sode (įregistruotuose pastatuose), tai eikite dabar į APVA paramos puslapį ir pasiprašykite paramos savo saulės elektrinei.

Turite laiko iki sausio 31 d.

Netikėkite, jeigu koks rangovas pažadės sutvarkyti ES paramos dokumentus. ES paramos galite paprašyti tik jūs (nekilnojamojo turto savininkas) asmeniškai prisijungęs prie APVA sistemos elektroninio parašo arba elektroninės bankininkystės pagalba. O šių kodų juk niekam nepatikėsite?

Ir yra vienas BET. Tiksliau 2.

Per metus įstatymai pasikeitė ir ši parama, net išskaidyta į dvi skirtingas kryptis, palieka neatsakytų klausimų.

Kaip jaustis žmogui, kuris planuoja 11 kW (ir galingesnę) saulės elektrinę? Kodėl parama skiriama tik iki 10 kW saulės elektrinėms, nors įsirengti fiziniams asmenims galima ir 30 kW?

Ką daryti žmogui, kuris elektrinę planuoja ant vieno savo namo, o vartoti elektros energiją norėtų dar ir keliuose nutolusiuose objektuose?

Jeigu jūs nepriklausote šioms dviem kategorijoms, prašykite paramos drąsiai.

www.apva.lt

Naujų metų pirmas darbas

Nespėjote parašyti laiško #Kalėdųseneliui ir paprašyti saulės elektrinės auksiniais rėmeliais?

Tai parašykit APVA‘ai nuo sausio 2 d. Jeigu norite, mes galime padėti.

Ir per kitus metus, žiūrėk ir atsiras saulės elektrinė ant jūsų stogo. Na, gal ir ne su auksiniais rėmeliais… Su auksiniais bus tiems, kurie laišką Kalėdų seneliui visgi parašė.

O mes savo ruožtu linkime jums jaukių Kalėdų ir LAABAI SAAAAULĖTŲ Naujųjų metų.

Medinės garantijos

Saulės moduliams yra labai svarbūs 2 skaičiai, kurie nurodo metus. Metus, kuriuos gamintojas garantuoja, kad modulis veiks arba kokiu efektyvumu jis veiks po tam tikro laikotarpio.

Dabar nesigilinsime kiek yra daug, o kiek mažai, bet norime atkreipti jūsų dėmesį į vieną niuansą. Ar gali modulis vis dar būti efektyviu po 25 metų, jeigu gamintojas garantuoja jam gyvenimą tik 10 ar 12 metų?

Efektyvumo garantija 80 proc. po 25 metų yra vakar dienos rinkos standartas. O tai dar viena priežastis ignoruoti šį skaičių. Tik technologiškai pažangesni moduliai negu rinkos vidurkis gali turėti ilgesnes efektyvumo garantijas. O tokių Lietuvoje nėra daug.

Jeigu jums svarbu, kad jūsų saulės elektrinė veiktų ilgai, žiūrėkite saulės modulių veikimo garantijas. Jeigu matote didelį skirtumą tarp saulės modulių efektyvumo ir veikimo garantijų, labai atidžiai perskaitykite visą pasiūlymą, nes tokie moduliai gal po 25 metų ir turės 80 proc. efektyvumą…

Jeigu dar veiks iš viso.

Ir daugiau niekam apart jūsų dėl to galvos neskaudės. O ES paramos jau nebedalins taip kaip dabar.

Didžiausias pasyvus pastatas

Tai yra Freiburgo (Vokietija) rotušė.
Didžiausias Europos (o tokios paskirties – ir pasaulio) pasyvus pastatas, kuriam beveik nereikia papildomos energijos. Vokiečių architektai „Ingenhoven Architects“ dar 2013-aisiais suprojektavo šį pastatą, kuris atvėrė duris 2017-ųjų lapkritį. Po dvejų metų veiklos pastato valdytojai pristatė pirmuosius rezultatus: panaudotų technologinių sprendimų dėka pastato elementai pagamina tiek pat energijos, kiek ir jame jos sunaudojama.
Ant pastato sumontuota 4000 kv. m. saulės modulių. 2400 jų yra ant stogo. Didžioji dalis saulės modulių yra fotovoltiniai – skirti elektrai gaminti. Dalis yra hibridinių – gamina ne tik elektrą, bet ir karštą vandenį. Dar 1600 kv. m. saulės modulių įmontuota į fasadą ir kartu su medienos sprendimais sukuria ypatingą bei nepakartojamą pastato eksterjerą.
Nors „fasadiniai“ moduliai generuoja mažiau elektros energijos, negu ant stogo esantys, jie atlieka ir kitą funkciją – neleidžia patalpoms įkaisti nuo saulės. O tai irgi prisideda prie pastato energijos poreikių mažinimo.

Kaip manote, – kada Lietuvoje pamatysime ką nors panašaus?

https://archello.com/project/freiburg-town-hall

Nauji ESO įkainiai

Jau apžvelgėme augančias elektros kainas paprastiems vartotojams, šiandien pasižiūrėsime kaip nuo Naujų augs saulės elektrinių savininkų išlaidos. ESO dar nepaskelbė naujų kainų, bet reguliavimo tarnyba jas jau patvirtino.

Taigi, jeigu stebuklų nenutiks, atsiskaitymo už galią įkainis didės iki 2,64 EUR su PVM (arba daugiau nei 21 proc.). Pasaugojimo mokestis kils iki 0,052 EUR su PVM (daugiau nei 22 proc.).

10 kW elektrinės savininkui, jeigu pasirinko atsiskaitymo už įrengtą galią planą, per metus išlaidos išaugs 56 EUR ir 63 ct. Žmogui pasirinkusiam atsiskaitymo už susigrąžintas kWh planą ir 100 proc. atiduodančiam į tinklą bei susigrąžinančiam už pasaugojimo mokestį visą elektros energiją, išlaidos per metus išauga 61 EUR ir 10 ct.

Pasikeitus įkainiams, kiek keičiasi ir mūsų rekomendacijos. Jeigu susigrąžinate iš ESO 60,8 proc. (ir daugiau – šiemet buvo 61,5 proc.) savo saulės elektrinės pagamintos elektros, rinkitės atsiskaitymo už galią planą. Jeigu sunaudojate iškart daugiau negu 40 proc. savo elektros, rinkitės atsiskaitymo už susigrąžintą kWh planą.

Įkainių kilimas iš pirmo žvilgsnio neatrodo palankus saulės energetikos entuziastams, bet įvertinus ir elektros kainos padidėjimą, saulės energetikos entuziastai gaus 12 proc. daugiau naudos negu 2019. O tai reiškia mažėjantį atsipirkimo terminą.

Norite gauti naudos kitais metais? Įsirenkite saulės elektrinę.

Ar reikia valyti sniegą nuo saulės elektrinės?

Jeigu saulės elektrinė su stiklo-stiklo moduliais SOLID PRO, valyti nereikia, nes pasirodžius saulutei, net per sniego sluoksnį saulės moduliai pradeda šilti. Ir sniegas po truputį nučiuožia. Tai vyksta dar greičiau, jeigu stogo šlaitas statesnis. Stiklo-stiklo moduliai yra ypatingai glotnūs bei padengti specialia danga, kuri neleidžia prisitvirtinti tiek sniegui, tiek bet kokiems kitiems nešvarumams.

Šie moduliai, skirtingai nuo daugumos rinkoje esančių, dar ir neturi rėmo, tad sniegui užsilaikyti praktiškai nėra už ko.

Kita vertus – žiemos laikotarpis Lietuvoje nėra pats dėkingiausias elektros gamybai – saulės elektrinės veikia minimaliu rėžimu. Tad, jeigu sniegas nuo saulės modulių ir nenučiuožia pats, dramatiško skirtumo metinėje saulės elektrinės generacijoje galbūt ir nepastebėsite.

Bet, jeigu pas jus ant stogo – ne mūsų moduliai, dramatišką skirtumą turėtumėte pastebėti jau 12-15 saulės elektrinės gyvavimo metais. Tiek, kiek saulės moduliams garantijos duoda daugiausiai gyventojų turinčios šalies gamintojai.

Tad, jeigu norite išnaudoti saulę maksimaliai ir bent dvigubai ilgiau už kaimyną, įsirenkite saulės modulius, kuriais sniegas čiuožia.

Elektra brangs

14,6 proc. – tiek nuo kitų metų brangsta elektra paprastiems mirtingiesiems Lietuvoje. Tai reiškia, kad jūsų šiemet mokamos už elektrą pinigų sumos kitąmet užteks tik iki lapkričio 9.

14,6 proc. – maždaug tokia yra vidutinė investicijos į saulės elektrinę nauda per metus.

Jeigu dar neįsirengėte saulės elektrinės šiemet, kitamet mokėsite už elektrą brangiau ir negausite naudos iš saulės elektrinės. Taigi, papildomi kaštai už elektrą ir negautos naudos suma kitais metais sudarys 29,2 proc. nuo jūsų elektros sąskaitos.

Mokate skaičiuoti? Įsirenkite saulės elektrinę. Tada skaičiuosite ne padidėjusias išlaidas elektrai, o nuosavas kilovatvalandes.

Nuostabi saulės elektrinė

Mūsų mylimi skandinavai ir vėl mums rodo pavyzdį. Kaip, tarsi kokie, vyresnieji broliai. Žmogui, kuris gyvena gamtos prieglobstyje – fiorde – labai svarbi ekologija, jo būsto estetika ir jo darna su supančia aplinka. Nepaskutinėje vietoje ir medžiagų kokybė bei atsparumas jūriniam klimatui. Medinis namas, skalūno stogas ir integruota saulės elektrinė su mūsų saulės moduliais. Ir su vaizdu į jūrą.

Nuostabi darna gamtą mylinčiam žmogui. Nuostabi darna pro šalį važiuojančiam ar plaukiančiam prašalaičiui. Puikus architekto darbas. Nedidelis, bet labai kruopštus.

Na taip, žinome, kad skonis – reliatyvi sąvoka. Bet šiam skoniui įtikti galėjo tik Solid PRO su Solrif tvirtinimo sistema.

Galvojate apie kokybišką stogo dangą? Apsvarstykite saulės elektrinę vietoj stogo dangos.

Pakalbėkime apie klimato kaitą

2011-aisiais ispanų menininkas Isaac Cordal sukūrė meninę instaliaciją Berlyno festivalyje ir pavadino ją “Follow the leaders” (Sekite lyderius). Tai buvo tik mažesnioji dalis viso autoriaus sumanymo, sukurto per kelias šalis (galite plačiau pasiskaityti nuorodoje). Berlyno instaliacijos pagrindinė mintis buvo parodyti, kad pasauliniai lyderiai yra apsemiami tuo metu, kai kalba apie tai kaip sustabdyti klimato kaitą…
2019 metų lapkritį kasmetinio Venecijos potvynio metu pirmą kartą istorijoje buvo užtvindyta ir miesto tarybos salė. Šis potvynis beveik atkartojo menininko instaliaciją, nes Venecijos miesto taryba buvo užtvindyta vos po 2 minučių, kai atmetė 2020 m. biudžeto projekto dalis skirtas kovai su globaliniu atšilimu.
Ką reikia daryti jums? Galite nedaryti nieko.
Bet nenustebkite vieną dieną, jeigu karma atsissuks į jus. Žemiau – nuoroda į postą, kuriame pamatysite kaip atrodė Venecijos Tarybos salė tarybos nariams atsisakius kovoti su klimato atšilimu.

LA LEGA DI ZAIA VOTA CONTRO I NOSTRI EMENDAMENTI SUL CONTRASTO AI CAMBIAMENTI CLIMATICI E DOPO DUE MINUTI L’AULA…

تم النشر بواسطة ‏‎Andrea Zanoni‎‏ في الأربعاء، ١٣ نوفمبر ٢٠١٩