fbpx

Naujienos

Elektra brangs

Antradienį Valstybinė energetikos reguliavimo taryba rinkosi į posėdį skubos tvarka dėl elektros kainų pakėlimo. Jeigu nenutiks nieko netikėto, bus patvirtinta 16,74 proc. didesnė elektros rinkos kaina 2020 metams.

Įvertinus, kad lygiai prieš metus ta pati Taryba irgi patvirtino didesnes elektros rinkos kainas (pernai – 0,735, šiemet – 0,728), o po poros mėnesių ir 2 ct didesnes kainas galutiniams vartotojams, neabejojame, kad panašiai bus ir šiemet.

Be to, ta pati Taryba spalio pradžioje jau patvirtino 23,68 proc. didesnę elektros perdavimo paslaugos viršutinę kainos ribą 2020 metams.

Taigi, peršasi mintis, kad Elektra brangs panašiai kaip pernai. Taigi, 15 ct už kilovatvalandę – labai reali perspektyva.

O tai reiškia, kad jūsų elektros sąskaitos nuo sausio didės. Bet, visada yra galimybė jas sumažinti. Išbandytas būdas – saulės elektrinė.

Ar palauksite elektros kainų kaip Danijoje?

Kasdien po elektrinę

Kasdien Lietuvoje instaliuojame po naują saulės elektrinę. Kartais ir po dvi. Ir džiaugiamės, kad šiandien Lietuvoje didžioji dauguma įsirengiančių „SoliTek“ saulės elektrines, renkasi kokybiškiausius stiklas-stiklas SOLID Pro saulės modulius. Renkasi kokybę, kaip Dakarui besiruošiantis Antanas Juknevičius.

Kviečiame paskaityti plačiau: https://bit.ly/2AReM4S
I-a šios istorijos dalis: https://bit.ly/2kIvUp3

Saulės elektrinė kaip architektūros elementas

Vienas įspūdingesnių ir kūrybingai saulės energiją išnaudojančių pastatų yra Senos saloje, Paryžiuje architekto Shigeru Ban suprojektuota ir 2017 m. pastatyta koncertų salė La Seine Musicale. Aplink pagrindinį salės kupolą sukonstruota 240 tonų metalinė burė, padengta 825 kv.m. dvipusių saulės modulių. Negana to, burė suprojektuota taip, kad suktųsi aplink kupolo ašį ir taip kuo efektyviau gaudytų saulę. Pavyko sukurti algoritmą, kad burė sektų saulės kryptį bet kokiu oru ir visais metų laikais. Vienintelė problema, kurios nepavyko išspręsti – burė negali judėti jeigu vėjas didesnis nei 60 km/h (apie 18 m/s).

Saulės elementai atlieka ne tik elektros energijos gamybos funkciją, bet ir suteikia šešėlį. O tai labai aktualu karštuoju metų laiku.

Šiandien po plytą griaunamiems Profsąjungų rūmams Vilniuje jau nupiešta alternatyva. Didžiulių stiklinių pastatų vaizdai vertinami dvejopai. Bet kas gali šiandien atsakyti – kokia temperatūra naujame pastate bus pvz. tokį karštą birželio mėnesį kaip šiemet?

Daugiau apie Seine Musicale rasite nuorodose žemiau.

https://www.batirama.com/article/15586-un-voile-mobile-photovoltaique-sur-la-seine-musicale.html

https://images.app.goo.gl/GD78bp4tR5y1ARMcA

O jeigu norite daugiau sužinoti apie saulės elementų integracijos į pastatus galimybes, apsilankykite mūsų konferencijoje už savaitės.

https://solitek.eu/lt/news/konferencija-statybu-profesionalams-integruoti-saules-energijos-sprendimai/

Kiek gamina 10 kW saulės elektrinė?

Kiek kainuoja? Kiek gamina? Per kiek atsipirks? Turbūt dažniausi klausimai, kuriuos išgirstame iš žmogaus tik pradedančio domėtis saulės elektrine. Ačiū Dievui – sumažėjo manančių, kad saulės Lietuvoje nėra, tai tokį „patrolinimą“ vis rečiau išgirstame.

Pirmąjį klausimą užduokite mums asmeniškai, nesunkiai rasite užklausos formą. O į antrąjį klausimą pabandysime atsakyti skaičiais.

Paprasčiausia, žinoma, būtų paimti geriausiai elektrą generuojančią saulės elektrinę ir pabandyti nupiešti jums aukso kasyklas.

Bet mes – ne tokie.

Pasižiūrėjome atsitiktinių 10 mūsų Lietuvoje įrengtų saulės elektrinių mėnesio generacijos duomenis. Specialiai ėmėme vienodos 9,99 kW galios elektrines, kad palyginimas būtų kuo objektyvesnis.

Pasirinkome 30 dienų laikotarpį nuo rugpjūčio 26 iki rugsėjo 24 d. vidurdienio. Kas iš karto krito į akis – vienodos galios elektrinių gamyba tą patį laikotarpį skyrėsi net 400 kWh! Iš kur toks skirtumas? Ir, pasirodo, kad iš 10 pasirinktų elektrinių tik 3 yra nukreiptos daugiau-mažiau į pietus. Mažiausiai elektros sugeneravo į dvi dalis padalintos ir į skirtingas pasaulio puses nukreiptos elektrinės. Pora elektrinių savininkų nusprendė nekirsti medžio, tad elektrinei toks sprendimas kiek trukdė našiau dirbti. Viena iš pasirinktų elektrinių nukreipta į šiaurės rytus – o tai visai nedėkinga kryptis saulės energetikai. Štai jums ir aplinkybės, galinčios kainuoti ir 400 kWh/mėn.

Elektrinės išsimėčiusios po visą Lietuvą, tad nusprendėme paskaičiuoti – kiek geresnė namo geografija pakeistų saulės elektrinė elektros gamybos galimybes. Iškėlus elektrinę į Klaipėdos regioną (teoriškai labiausiai saulėtą Lietuvos regioną), generacija daugumai elektrinių padidėtų apie 10 proc. Antroji elektrinė ir yra Klaipėdoje.

Bet vis dėlto didžiausią įtaką saulės elektrinės našumui daro ne namo vieta (regionas), o elektrinės kryptis pasaulio šalių atžvilgiu. Galėtume detaliai apžvelgti visas elektrines, bet turime įrengę dvi identiškas elektrines, 50 m atstumu. Tik viena nukreipta į pietus, o kita – į vakarus. Dar ir stogo kampas – skirtingas. Ir prašau – gamybos skirtumas – 163 kWh/mėn.

Tarp mūsų pasirinktų elektrinių– nėra nei vienos elektrinės idealiu kampu į pietus, nėra nei vienos idealiu pokrypio kampu į horizontą, bet net 6 iš 10 elektrinių generavo daugiau elektros negu būtų prognozuojama idealaus nuokrypio elektrinei. O 2 elektrinių našumas buvo net 200 kWh per mėnesį geresnis, negu teoriškai buvo prognozuotas idealios elektrinės tuo pačiu laikotarpiu toje pačioje vietoje.

Teisybės dėlei reikia paminėti, kad šią savaitę (rugsėjo paskutinę) visos elektrinės, dirbančios bent nuo sausio 1 d., jau pasiekė savo metinį bent jau mūsų prognozuotą našumą. O elektrinės našumas – kiekvienai skirtingas ir skaičiuojamas kiekvienam atvejui individuliai.

Žiūrint į 10 elektrinių kainą – tai ji daugiau-mažiau panaši. Kaimynų atveju – vienoda. O generacija skiriasi ir 400 kWh per vieną vidutinišką mėnesį. Rugsėjis – dar įdomus tuo, kad būtent šį mėnesį saulės elektrinė vidutiniškai gamina 1/10 metinio elektros kiekio. Tad galite pasiskaičiuoti, kiek kiekviena elektrinė pagamins per metus. 8000-12000 kWh. O 4000 kWh – tai 520 EUR per metus. Tad ir atsipirkimo terminas – kiekvienai saulės elektrinei – skirtingas.

Tad, kai vėl išgirsime klausimą – „Per kiek atsiperka?“, nukreipsime tiesiai į šį postą.

Konferencija / Integruoti saulės energijos sprendimai

Spalio 17 d. organizuojame konferenciją profesionalams apie saulės energijos išnaudojimą integruojant į pastatą.

• Ką saulės technologijos suteikia architektams, NT vystytojams, statybininkams ir instaliuotojams?
• Kaip saulės technologijos padeda kurti išmanius namus, biurus ir viešąsias erdves?
• Kaip saulės sprendimai didina pastato energetinį efektyvumą?

Tarp pranešėjų – Skandinavijos ir Baltijos šalių atstovai, kurie papasakos praktinius tokių projektų aspektus su realiais BIPV (į pastatą integruotų saulės energetikos sprendimų) pavyzdžiais.

Seminaras nemokamas, tačiau registracija būtina. Vietų skaičius ribotas.

Daugiau informacijos ir registracija čia: https://solitek.eu/lt/news/konferencija-statybu-profesionalams-integruoti-saules-energijos-sprendimai/

Žiema artėja

Jeigu šiais metais pasiprašėte ES paramos saulės elektrinei įsirengti, siūlome netempti iki kovo mėnesio ir pradėti rūpintis savo saulės elektrine jau dabar. Net, jeigu kreipsitės į mus šiemet, tikimybė, kad įsirengsite dar šiais metais, mažėja su kiekviena minute. Žiema – taip pat nedėkingas laikotarpis lipti ant stogo, tad jeigu norite neprarasti galimybės gauti ES subsidiją ir įsirengti saulės elektrinę – paskubėkite. Jeigu uždelsite, neberasite kas galėtų užsiropšti ant jūsų stogo iki kovo 31 d. Jeigu dar nepretendavote į ES paramą šiais metais, bet planuojate tai padaryti iš karto po Naujųjų, taip pat nėra ko delsti. Iki kovo mėnesio pasistatyti saulės elektrines bandys suspėti visi šiemetiniai „paraminiai“ ir ko gero 2020 kovas bus vienas karščiausių pastaraisiais metais. Tad, jeigu kreipsitės kovo mėnesį, geriausiu atveju saulės elektrinę įjungti galėsite įpusėjus sezonui. O tai reiškia – pusė metinio saulės elektrinės uždarbio – šuniui ant uodegos.

O juk gaila būtų, ar ne?

Atsiperka iškart

Per kiek atsipirks saulės elektrinė? Klausia mūsų dažnas. Tai tyrimais patvirtintas terminas yra

Iškart.

Saulės elektrinė ant namo yra vienas iš efektyviausių namo kainos kėlimo įtaisas. Praktiškai nei viena įranga neturi tokios didelės įtakos namo kainos pasikeitimui.

JAV daryti keli tyrimai – apie vieną jau kalbėjom anksčiau. „Berkeley Lab” atliko tyrimą JAV 2002-2013 metais ir pastebėjo, kad namai su saulės elektrinėmis buvo parduoti brangiau negu be jų. Kainos skirtumas – 4 $ už instaliuotą vatą. Taigi, teoriškai – vidutinė 5 kW saulės elektrinė pabrangino namą 20000 $.

Kiek naujesnis tyrimas atliktas 2018-2019 metais „National Renewable Energy Laboratory “. Jo rezultatus galime vertinti dvejopai: tyrimas sako, kad kainos skirtumas yra jau 5,9 $ už vatą. Tai teoriškai namas su 5 kW elektrine kainuoja jau 29 500 $ brangiau negu be jos. Kitas statistikos pjūvis sako, kad 1 sutaupytas doleris pakelia namo vertę 20. Lietuvoje remiantis šiuo statistikos pjūviu 5 kW galios elektrinė, net įvertinus elektros pasaugojimo paslaugą, turėtų namo kainą pakelti iškart 10400 €. Taigi 5-6 tūkst. investicija iškart pakelia namo vertę dvigubai didesne suma. O jūs toliau „raškot“ investicijos vaisius. Galit raškyt 10-12 metų, kas vieniems atrodo normalu, o galite ir visus 30 – kas atrodo normalu mums .

Negana to, tyrimo metu nustatyta, kad namai su saulės elektrinėmis parduodami bent 20 proc. greičiau. Taip, tai JAV, taip, ten visai kitos NT ir saulės elektrinių kainos (bent dvigubai didesnės), bet kad ir kokiu pjūviu nagrinėtumėme statistinius duomenis, viskas sako, kad namo kaina kyla iš karto. Ir, greičiausiai, daugiau negu investicija į saulės elektrinę.

Detaliau apie tyrimus galite pasiskaityti

Čia https://news.energysage.com/home-solar-power-increase-property-values-across-us/

ir čia http://money.com/money/5642057/home-value-solar-panels/

arba čia https://www.costofsolar.com/is-my-home-worth-more-with-solar-energy/

180 metų

Fotovoltinis efektas – elektros gamyba absorbuojant šviesos energiją pirmą kartą buvo atrastas 1839 m. (prieš 180 metų!!!) 19 metų prancūzo Edmundo Bekerelio (E. Becquerel). Eksperimentuodamas savo tėvo laboratorijoje Edmondas sukūrė pirmąjį fotovoltinį elementą iš sidabro chloridu padengtų platinos elektrodų. Jaunasis mokslininkas pastebėjo, kad jo sukurtas elementas, gavęs šviesos, pradėdavo generuoti elektros srovę. Saulės modulio veikimo principas toks pats, todėl net ir šiandien fotovoltinis efektas dar vadinamas „Bekerelio efektu“. Kad suprastumėt kokio lygio tai buvo atradimas tuo metu, įsižiūrėkite į namo nuotrauką, darytą tais pačiais metais.

Taigi, tai buvo „kosTmosas“.

Deja, Bekerelis persimetė labiau į fotografijos tyrimus, tad įspūdingesnių atradimų fotovoltaikoje teko luktelti. Kiek didesnį proveržį saulės energetikoje pavyko pasiekti jau kitiems mokslininkams atradus silicio, kaip puslaidininkio, naudingąsias savybes tik po 111 metų – 1950 m.

Visgi, pirmiausia būtent p. E Bekereliui reikėtų dėkoti, kad jau šiais metais (o ne kokiais 2090-aisiais) jūs galite turėti nuosavą saulės elektrinę ant savo stogo. Tik, jeigu jūsų namo stogas toks, kaip nuotraukoje, jam montavimo sistemų kol kas neturime.

Nuotrauka iš http://digital.ucd.ie/

Neparduodama!

Tokį atsakymą D. Trumpas išgirdo pasiūlęs Danijai parduoti jai priklausančią Grenlandijos salą. Negana to, dalis Danijos šviesuomenės dar ir suabejojo pareiškėjo protiniais gebėjimais.

Kam Trumpui Grenlandija? Didžioji dalis jos plyti už poliarinio rato, o piečiausias taškas nutolęs nuo pusiaujo maždaug kaip Oslas. Bet, kadangi 80 proc. salos padengta iki 3,3 km aukščio kalnais ir ledynais, čia pakankamai šalta visus metus. Didesnėje teritorijoje už Ispaniją, D. Britaniją, Vokietiją, Prancūziją, Austriją, Šveicariją ir Belgiją kartu sudėjus, gyvena 56 tūkst. žmonių – beveik tiek, kiek Alytuje.

Grenlandijoje ilgą laiką buvo problemų su elektra – ypač nutolusiuose kaimeliuose, kur pagrindinis elektros gamybos įtaisas buvo dyzeliniai generatoriai. Ir tik 1993 buvo pastatyta pirmoji hidroelektrinė. Šiandien jų yra bent 5 ir jos aprūpina elektra didžiausius (5-10 kartų mažesnius už Alytų) miestus.

Saulės elektrinės įžengė į Grenlandiją tik prieš šešerius metus. Saulės moduliams čia tenka susidurti su didžiuliais iššūkiais. Žiemą temperatūra siekia ir -40⁰C, daug sniego, vėjai pakankamai stiprūs, jūrinis klimatas, o vasarą saulė nenusileidžia ir 2 mėnesius. Tokiomis sąlygomis efektyviausiai (ir ilgiausiai) veikia stiklas-stiklas moduliai. O jeigu dvipusiai, tai net ir trumpomis žiemos dienomis sugeneruoja pakankamai daug energijos abejomis modulio pusėmis.

Grenlandija turi tikslą – iki 2030 metų apsirūpinti 90 proc. elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių. Ir būtent saulės elektrinės gali padėti šį tikslą pasiekti. Jeigu Grenlandijai tai nepavyks ir pasauliui taip pat, ištirpus vien Grenlandijos ledynams jūros lygis turėtų pakilti bent 7 metrus. O tai būtų gana pražūtinga visiems Grenlandiškiams. Kai grėsmė kyla namams, apsispręsti tausoti gamtą – paprasčiau. O jus – kas paskatintų įsirengti saulės elektrinę?

Niekada neatsiperka

Oslo Operos teatras buvo pastatytas dar 2007 metais. Jau kitais metais buvo nuspręsta integruoti 300 kvadratinių metrų saulės modulių. Šiam projektui buvo naudojami monokristaliniai moduliai (tuo metu didžiausio efektyvumo 16 proc.). Oslo Operos teatro saulės elektrinės galia 35 kW ir per metus pagamina apie 20 000 kWh elektros energijos. Saulės modulių yra net šiaurinėje pastato pusėje, o specialistai paskaičiavo, kad net Norvegijos elektros kainomis, ši saulės elektrinė atsipirkti turėtų po 310 metų…

Žinoma, saulės modulių kainos per 11 metų smarkiai nukrito. Ir modulių efektyvumas pakilo. Bet ir šiandien įrengtos elektrinės atsipirkimas, būtų mums nesuvokiamas.

Tad jeigu kyla klausimas – kada gyvensime taip kaip norvegai, atsakymas – tada, kada pradėsime mąstyti panašiai. O mąstymu, panašu atsiliekame daugiau negu saulės elektrinės Oslo Operos teatre atsipirkimas.

Va, kad ir saulės elektrinė praktiškai identiškos paskirties pastate „Tautos namai“, skambiai pristatytame šią savaitę, kaip manote – per kiek atsipirks?

NIEKADA. Nes jos tiesiog nėra.

Na, o mūsų skaičiavimais, ant jūsų privataus operos teatro saulės elektrinė atsipirks per 8-10 metų.