fbpx

Naujienos

Didžiausias pasyvus pastatas

Tai yra Freiburgo (Vokietija) rotušė.
Didžiausias Europos (o tokios paskirties – ir pasaulio) pasyvus pastatas, kuriam beveik nereikia papildomos energijos. Vokiečių architektai „Ingenhoven Architects“ dar 2013-aisiais suprojektavo šį pastatą, kuris atvėrė duris 2017-ųjų lapkritį. Po dvejų metų veiklos pastato valdytojai pristatė pirmuosius rezultatus: panaudotų technologinių sprendimų dėka pastato elementai pagamina tiek pat energijos, kiek ir jame jos sunaudojama.
Ant pastato sumontuota 4000 kv. m. saulės modulių. 2400 jų yra ant stogo. Didžioji dalis saulės modulių yra fotovoltiniai – skirti elektrai gaminti. Dalis yra hibridinių – gamina ne tik elektrą, bet ir karštą vandenį. Dar 1600 kv. m. saulės modulių įmontuota į fasadą ir kartu su medienos sprendimais sukuria ypatingą bei nepakartojamą pastato eksterjerą.
Nors „fasadiniai“ moduliai generuoja mažiau elektros energijos, negu ant stogo esantys, jie atlieka ir kitą funkciją – neleidžia patalpoms įkaisti nuo saulės. O tai irgi prisideda prie pastato energijos poreikių mažinimo.

Kaip manote, – kada Lietuvoje pamatysime ką nors panašaus?

https://archello.com/project/freiburg-town-hall

Nauji ESO įkainiai

Jau apžvelgėme augančias elektros kainas paprastiems vartotojams, šiandien pasižiūrėsime kaip nuo Naujų augs saulės elektrinių savininkų išlaidos. ESO dar nepaskelbė naujų kainų, bet reguliavimo tarnyba jas jau patvirtino.

Taigi, jeigu stebuklų nenutiks, atsiskaitymo už galią įkainis didės iki 2,64 EUR su PVM (arba daugiau nei 21 proc.). Pasaugojimo mokestis kils iki 0,052 EUR su PVM (daugiau nei 22 proc.).

10 kW elektrinės savininkui, jeigu pasirinko atsiskaitymo už įrengtą galią planą, per metus išlaidos išaugs 56 EUR ir 63 ct. Žmogui pasirinkusiam atsiskaitymo už susigrąžintas kWh planą ir 100 proc. atiduodančiam į tinklą bei susigrąžinančiam už pasaugojimo mokestį visą elektros energiją, išlaidos per metus išauga 61 EUR ir 10 ct.

Pasikeitus įkainiams, kiek keičiasi ir mūsų rekomendacijos. Jeigu susigrąžinate iš ESO 60,8 proc. (ir daugiau – šiemet buvo 61,5 proc.) savo saulės elektrinės pagamintos elektros, rinkitės atsiskaitymo už galią planą. Jeigu sunaudojate iškart daugiau negu 40 proc. savo elektros, rinkitės atsiskaitymo už susigrąžintą kWh planą.

Įkainių kilimas iš pirmo žvilgsnio neatrodo palankus saulės energetikos entuziastams, bet įvertinus ir elektros kainos padidėjimą, saulės energetikos entuziastai gaus 12 proc. daugiau naudos negu 2019. O tai reiškia mažėjantį atsipirkimo terminą.

Norite gauti naudos kitais metais? Įsirenkite saulės elektrinę.

Ar reikia valyti sniegą nuo saulės elektrinės?

Jeigu saulės elektrinė su stiklo-stiklo moduliais SOLID PRO, valyti nereikia, nes pasirodžius saulutei, net per sniego sluoksnį saulės moduliai pradeda šilti. Ir sniegas po truputį nučiuožia. Tai vyksta dar greičiau, jeigu stogo šlaitas statesnis. Stiklo-stiklo moduliai yra ypatingai glotnūs bei padengti specialia danga, kuri neleidžia prisitvirtinti tiek sniegui, tiek bet kokiems kitiems nešvarumams.

Šie moduliai, skirtingai nuo daugumos rinkoje esančių, dar ir neturi rėmo, tad sniegui užsilaikyti praktiškai nėra už ko.

Kita vertus – žiemos laikotarpis Lietuvoje nėra pats dėkingiausias elektros gamybai – saulės elektrinės veikia minimaliu rėžimu. Tad, jeigu sniegas nuo saulės modulių ir nenučiuožia pats, dramatiško skirtumo metinėje saulės elektrinės generacijoje galbūt ir nepastebėsite.

Bet, jeigu pas jus ant stogo – ne mūsų moduliai, dramatišką skirtumą turėtumėte pastebėti jau 12-15 saulės elektrinės gyvavimo metais. Tiek, kiek saulės moduliams garantijos duoda daugiausiai gyventojų turinčios šalies gamintojai.

Tad, jeigu norite išnaudoti saulę maksimaliai ir bent dvigubai ilgiau už kaimyną, įsirenkite saulės modulius, kuriais sniegas čiuožia.

Elektra brangs

14,6 proc. – tiek nuo kitų metų brangsta elektra paprastiems mirtingiesiems Lietuvoje. Tai reiškia, kad jūsų šiemet mokamos už elektrą pinigų sumos kitąmet užteks tik iki lapkričio 9.

14,6 proc. – maždaug tokia yra vidutinė investicijos į saulės elektrinę nauda per metus.

Jeigu dar neįsirengėte saulės elektrinės šiemet, kitamet mokėsite už elektrą brangiau ir negausite naudos iš saulės elektrinės. Taigi, papildomi kaštai už elektrą ir negautos naudos suma kitais metais sudarys 29,2 proc. nuo jūsų elektros sąskaitos.

Mokate skaičiuoti? Įsirenkite saulės elektrinę. Tada skaičiuosite ne padidėjusias išlaidas elektrai, o nuosavas kilovatvalandes.

Nuostabi saulės elektrinė

Mūsų mylimi skandinavai ir vėl mums rodo pavyzdį. Kaip, tarsi kokie, vyresnieji broliai. Žmogui, kuris gyvena gamtos prieglobstyje – fiorde – labai svarbi ekologija, jo būsto estetika ir jo darna su supančia aplinka. Nepaskutinėje vietoje ir medžiagų kokybė bei atsparumas jūriniam klimatui. Medinis namas, skalūno stogas ir integruota saulės elektrinė su mūsų saulės moduliais. Ir su vaizdu į jūrą.

Nuostabi darna gamtą mylinčiam žmogui. Nuostabi darna pro šalį važiuojančiam ar plaukiančiam prašalaičiui. Puikus architekto darbas. Nedidelis, bet labai kruopštus.

Na taip, žinome, kad skonis – reliatyvi sąvoka. Bet šiam skoniui įtikti galėjo tik Solid PRO su Solrif tvirtinimo sistema.

Galvojate apie kokybišką stogo dangą? Apsvarstykite saulės elektrinę vietoj stogo dangos.

Pakalbėkime apie klimato kaitą

2011-aisiais ispanų menininkas Isaac Cordal sukūrė meninę instaliaciją Berlyno festivalyje ir pavadino ją “Follow the leaders” (Sekite lyderius). Tai buvo tik mažesnioji dalis viso autoriaus sumanymo, sukurto per kelias šalis (galite plačiau pasiskaityti nuorodoje). Berlyno instaliacijos pagrindinė mintis buvo parodyti, kad pasauliniai lyderiai yra apsemiami tuo metu, kai kalba apie tai kaip sustabdyti klimato kaitą…
2019 metų lapkritį kasmetinio Venecijos potvynio metu pirmą kartą istorijoje buvo užtvindyta ir miesto tarybos salė. Šis potvynis beveik atkartojo menininko instaliaciją, nes Venecijos miesto taryba buvo užtvindyta vos po 2 minučių, kai atmetė 2020 m. biudžeto projekto dalis skirtas kovai su globaliniu atšilimu.
Ką reikia daryti jums? Galite nedaryti nieko.
Bet nenustebkite vieną dieną, jeigu karma atsissuks į jus. Žemiau – nuoroda į postą, kuriame pamatysite kaip atrodė Venecijos Tarybos salė tarybos nariams atsisakius kovoti su klimato atšilimu.

LA LEGA DI ZAIA VOTA CONTRO I NOSTRI EMENDAMENTI SUL CONTRASTO AI CAMBIAMENTI CLIMATICI E DOPO DUE MINUTI L’AULA…

تم النشر بواسطة ‏‎Andrea Zanoni‎‏ في الأربعاء، ١٣ نوفمبر ٢٠١٩

Ar reikia plauti modulius?

Mūsų dažnai klausia – ar dažnai reikia valyti saulės elektrinę?

Ir vėl nėra vieno atsakymo.

Visų pirma – bent jau mūsų moduliai – skirtingi. Standartai (tie su rėmu) yra kiek gruoblėto ar lengvai matinio stiklo, kuris pagerina modulio efektyvumo savybes, bet tuo pačiu kiek labiau traukia dulkes. Rėmas – dar viena priežastis joms užsilaikyti ilgiau. Stiklo-stiklo moduliai yra visiškai lygaus stiklo ir dar padengti specialia danga, kad nekibtų dulkės. Jeigu modulis berėmis, tai net nėra už ko dulkėms užkibti. Taigi, jeigu gyvenate nedidelio dulkėtumo vietovėje, valyti per dažnai ir nereikia.

Jeigu vis dėl to gyvenate netoli žvyrkelio, kuriuo mėgsta prasilėkti vietinis ralio entuziastas, dėmesio moduliams valyti per metus reiktų skirti daugiau, negu vidutiniam saulės elektrinės savininkui. Daugiau dėmesio reiktų skirti po didesnių gaisrų apylinkėse, ar po paukščių migracijos.

Bet, nenusiminkite – jeigu pamatysite kažką užrašyta ant savo modulių, tai galite būti tikri – pas jus naktį Karlsonas buvo atskridęs. O jeigu rimtai – kartą metuose nuvalyti reikėtų. Bent jau perbraukti šluoste.

Į Dakarą su Himnu

Dakaro legenda Antanas Juknevičius jau trečius metus Dakare aktyviai išnaudos saulės energiją. Kol kiti lenktynininkai vis dar ant stogų vežiojasi padangas, ant Antano komandos sunkvežimio stogo įrengta SoliTek saulės elektrinė, leidžia dieną surinktą saulės energiją panaudoti naktį bivuakuose Antano automobilio remontui.

Ketvirtadienį Antanas ir  Darius pristatė savo automobilį paruoštą lenktynėms Dakare. Pristatymo metu galbūt pradėjome naują tradicijąpalydėdami ekipažą sugrojome Lietuvos himną. Gitaristas Robertas Semeniukas himną atliko su Lietuvoje pagaminta rankų darbo „Lava guitars“  gitara. Jos autorius Rapolas ją sukūrė iš gintaro – ir tai tikrai vienintelė tokia gitara pasaulyje. Gintaras, smėlis ir Antano ekipažas – linkime, kad ši trejybė būtų šiemet itin sėkminga!

Viena įspūdingesnių elektrinių

Į viešumą nutekėjo dar nematytos Nacionalinio stadiono vizualizacijos.

Stadiono, kuris, pagal projektą visą sau reikalingą elektrą pasigamins pats. Ant stadiono stogo suprojektuoti 8844 saulės moduliai, kurių gaminama elektra renginių metu įžiebs net 3300 lempučių.

Stadioną suprojektavo japonų architektas Toyo Ito, o stadiono forma buvo pasirinktas žaltys.

Gal tiksliau – drakonas, nes šis stadionas jau skaičiuoja savo gyvavimo dešimtmetį Taivane.

Jau 10 metų kaip tuo metu, kai stadione nevyksta renginiai, jo gaminama elektra užtikrina 80 proc. aplinkinio rajono elektros poreikių. Skaičiuojama, kad per metus ant stadiono sumontuota 14155 kv. m saulės elektrinė pagamina 1,14 mln. kWh. Ir apsaugo nuo 660 tonų CO2 per metus. Daugiau stadiono nuotraukų rasite nuorodoje žemiau.

http://www.solaripedia.com/13/346/4172/taiwan_solar_stadium_rendering.html

Tiltas, gaminantis elektrą

Bonos tilto istorija prasidėjo dar 1325 metais – vos 2 metais vėliau už pirmąjį Vilniaus paminėjimą – Bonos miesto dokumentuose buvo numatytos keltų judėjimo Reino upe taisyklės. Miestas plėtėsi ir XIX a. keltai jau nebespėjo suktis. Todėl 1889 metais buvo nuspręsta pastatyti toje vietoje tiltą. 1895 buvo paskelbtas konkursas, kurį laimėjo architektas Bruno Moehrung. 432 m ilgio tiltas su 188 metrų metaline arka buvo atidarytas 1898 gruodžio 17 d. Tuo metu tai buvo ne tik didžiausias pasaulyje arkinis tiltas, bet ir turbūt vienas gražiausių. Ne tik dėl savo architektūros, bet ir dėl jį supančios aplinkos. Nuo jos gavo ir pavadinimą – Septynių kalnų tiltas (Siebengebirge). Pažiūrėkite į nuotraukas nuorodoje – tiltas – kaip iš pasakos.

https://structurae.net/fr/ouvrages/rheinbrucke-bonn-beuel

Pasaka baigėsi Antrojo pasaulinio karo pabaigoje – 1945 kovo 8 d. vokiečiai bebėgdami susprogdino Siebengebirge, bet sąjungininkai besivydami pasistatė naują pontoninį jau už poros savaičių. 398,7 metrų tiltas buvo pastatytas per 10 valandų ir 16 minučių. Už rekordiškai trumpą darbą kariai ir savanoriai buvo gausiai apdovanoti alumi, tad naujasis tiltas gavo „Alaus tilto“ vardą.

Pasibaigus karui, buvo imtasi senojo tilto atstatymo darbų ir po ketverių metų senojo tilto vietoje stovėjo naujas. Kenedžio vardą gavo jau 1963 gruodį, 10 dienų po JAV prezidento nužudymo.

Dabartinę išvaizdą tiltas gavo jau 2011 metais. Praplatintas iki 26,8 m, Kenedžio tiltas tapo pirmuoju Reino tiltu, galinčių gaminti elektrą. Per visą tiltą buvo įrengti 392 saulės moduliai (polikristaliniai, nes mėlyni), kurie per metus pagamina 80 000 kWh elektros energijos.

Ir tai tik vieno tilto istorija. Norite kurti savo namų istoriją? Įsirenkite saulės elektrinę.

O kai būsite Bonoje, nuvarykite prie Kenedžio tilto. Gražu ten.