fbpx

Naujienos

Planuojame plėtrą

Į viešumą nutekėjo ginkluotųjų pajėgų bepiločio orlaivio darytos nuotraukos. Jose galite matyti kaip atgabenama paslaptinga įranga į netoli Santariškių klinikų įsikūrusios gamybinės įmonės kiemą.

Užbėgdami įvairioms interpretacijoms už akių, norime informuoti, kad tai naujoji #SoliTek #saulėsmodulių linija, kuri leis mums žengti dar vieną didelį žingsnį į priekį kokybės prasme. Visiškai automatinė linija leis mums padvigubinti dabartinius pajėgumus. Be to, kad linija yra #žiauriai našesnė, ji leis mums įpūsti į Lietuvos ir Europos saulės elektrinių rinką stiprių naujų vėjų. Tokių, kokių jums nesiūlo nei vienas saulės elektrinių instaliuotojas.

Šis laikotarpis sunkus visiems. O sunkiu laikotarpiu galima susigūžti ir pasislėpti nuo likusio pasaulio, o galima ir planuoti plėtrą.

Mes renkamės antrąjį kelią. Ir kai ši beprotybė baigsis, mes būsime pasirengę kitam kokybės laipteliui.

O SoliTek saulės elektrinės ant stogų dygsta toliau. Ant stogo net mažiau žmonių negu kokiame pažintiniame take. Jeigu norite, kad #saulėselektrinė išdygtų ir ant jūsų stogo, parašykite mums žinutę.

p.s. Uhane karantinas jau baigėsi. Baigsis ir pas mus.

p.p.s. na ok, tas bepilotis mūsų 🙂

Plastikinis ar stiklinis?

Ar vis dar naudojate vienkartinius plastikinius indus? Ar vengiate jeigu įmanoma?

Plastikas yra lengvai apdorojama, palyginti pigi medžiaga. Dėl šių savybių daugybę metų naudojama ir saulės modulių gamyboje. Galinėje pigesnių saulės modulių pusėje dažnai galite pamatyti baltą  plastiko nugarėlę. Perbraukę ją pirštais, netgi pajausite saulės elementų reljefą.

Visgi plastiko pigumas saulės modulių atveju turi ir savo kainą. Plastiko nugarėlės defektai yra vieni dažniausiai pasitaikančių saulės modulių defektų. O jeigu gamintojas dar pataupė ir ant šios plėvelės, problemos su moduliu – garantuotos. Pageltusi, išsipūtusi, praleidžianti drėgmę saulės modulio plastikinė nugarėlė – pirmas požymis, kad su problemomis susidursite jau netrukus. Negana to, plėvelė gali būti pažeista ir montavimo ar transportavimo metu. O jūs priimdami darbus galite to net nepastebėti. Pastebėsite tik pasekmes. Ir tai, ne iš karto. Štai jums pora nuorodų kaip identifikuoti plėvelės problemas.

https://www.nist.gov/system/files/documents/2018/01/09/felder-dupont_worldwide_field_inspection_results.pdf

https://blog.greensolver.net/en/how-to-identify-solar-panel-backsheet-failure-and-actions-that-asset-owners-should-take-to-protect-their-investment/

Kaip to išvengti?

Rinkitės stiklo-stiklo modulius. Stiklas iš abiejų pusių ne tik leidžia išvengti problemų, būdingų stiklo-plastiko moduliams, bet ir padeda saulės elementams išlaikyti efektyvumą daug ilgiau. O ir pažeidimus, jeigu tokie įvyktų transportavimo bei montavimo metu, pamatysite iš karto.

Kaip ir su stikliniais bei plastmasiniais indais. Pavalgyti galima iš abiejų. Tik vienus galima naudoti žymiai ilgesnį laiką.

Jeigu gali drugelis…

Mokslininkai jau prieš 10 metų sužinojo, kad yra vapsvų rūšis (Vespa orientalis), savo gležname kūnelyje gaminanti elektrą iš saulės. Šį atradimą padarė mokslininkas Jacobas Ishay pastebėjęs, kad vabzdžiai aktyvūs tuo metu, kai saulė yra intensyviausia – o tai yra neįprasta vapsvoms. Mokslininkai nusprendė pasidomėti nuodugniau ir išsiaiškinti kaip vapsvos gamina elektrą. Tyrimai atskleidė, kad vapsvos geltonojo audinio pigmentai sulaiko šviesą, o rudieji audiniai generuoja elektrą. Tiksliai, kam ir kaip vapsvos naudoja šią elektrą, dar nėra visiškai suprantama, bet, jeigu gamina, tai reiškia reikia.Jeigu žmonių gaminami saulės elementai yra ir virš 20 proc. efektyvumo, vapsvų saulės elementai yra „tik“ 0,335 proc. efektyvumo (daugiau apie vapsvų saulės elementų techninius duomenis – https://www.researchgate.net/publication/47680158_Solar_energy_harvesting_in_the_epicuticle_of_the_oriental_hornet_Vespa_orientalis

Mokslininkai jau ilgą laiką stebi ir kitas vabzdžių rūšis, galinčias gaminti elektrą iš saulės. Jeigu bakterijos ir augalai seniai žinomi kaip mažos saulės elektrinės, tarp vabzdžių ši savybė buvo pastebėta pirmą kartą. Bet neatmetama galimybė, kad tai ne tik vapsvoms būdinga savybė. Pvz. Apolo drugelis visada prieš skrisdamas atsuka sparnus į saulę – pilnai tikėtina, kad taip jis absorbuoja saulės energiją.Na, jeigu gali drugelis, galite ir jūs. Tik jums nereikia būti drugeliu tam, kad išnaudoti saulės energiją. Mūsų gaminami saulės moduliai daugiau nei 56 efektyvesni nei Vespa orientalis saulės elementai, o ir jų gyvenimo ciklas kur kas ilgesnis. Tad, jeigu norite išnaudoti saulės energiją efektyviau nei vapsvos, palikite mums užklausą.

Saulės moduliai ekstremaliomis sąlygomis

Saulės elektrinė švyturyje iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip pokštas. Jau nekalbant apie švyturį su branduoliniu reaktoriumi.

Bet iš tikro tai yra realybė ir netgi labai netoli nuo Lietuvos. Latvijoje yra du švyturiai, kurių veikloje naudojamos ir saulės elektrinės. Irbės ir Kolkos rago švyturiai yra nutolę nuo kranto, tad elektros problema jiems visą laiką buvo aktuali. Jeigu Kolkos rago švyturio įgula elektrai gaminti ilgą laiką naudojo dyzelinius generatorius, Irbės švyturys (su ant stogo įrengta nusileidimo aikštele malūnsparniui!) viduje turėjo mažą branduolinį reaktorių, kuris galėjo veikti be žmogaus priežiūros metų metus.

Branduoline energija varomi švyturiai nebuvo neįprasta Sovietų sąjungoje. Tad nenuostabu, kad tai buvo pritaikyta ir strateginiuose vandenyse esančiam švyturiui.Teisybės dėlei reikia paminėti dar ir Uovišų švyturį, kuris kartu su Kolkos ir Irbės švyturiais buvo aprūpinti maždaug 3 kW galios elektrinėmis, kurios kartu su vėjo jėgainėmis užtikrino švyturių elektros poreikį. Tik, skirtingai nuo Kolkos ir Irbės švyturių, Uovišų saulės elektrinė šiandien tėra tik eksponatas.

Mes nežinome visų šių saulės elektrinių niuansų, bet iš nuotraukų ir skurdžių viešumoje randamų faktų galime spręsti, kad saulės elektrinės Latvijos pakrantėse susidūrė su rimtais iššūkiais.

Štai saulės modulis (iš Uovišų švyturio), kuris dalyvavo bandymuose. Tai yra rinkoje įprastas polikristalinis stiklo-polimero saulės modulis, o ant kitų dviejų švyturių moduliai jau kitokie – monokristaliniai ir stiklo-stiklo.

Ir nenuostabu. Stiklo-polimero moduliai nėra atsparūs jūros druskoms, kormoranų skrandžiuose perdirbtai žuviai ir šiai vietai būdingai drėgmei. Tad tikėtina, kad šie moduliai pratempė ypač trumpai ir buvo pakeisti stiklo-stiklo saulės moduliais, atsparesniais jūriniam klimatui. Uovišų švyturys, kadangi turi privestą elektros laidą, nusprendė nebeeksperimentuoti ir iš vis atsisakė saulės elektrinės.Jeigu gyvenate prie jūros ar kitoje drėgnoje vietoje ir planuojate saulės elektrinę, rekomenduojame jums neeksperimentuoti ir NESIRINKTI stiklo-polimero modulių. Už jus jau paeksperimentavo Latvijos švyturių prižiūrėtojai.Na, o geriausius stiklo-stiklo modulius, turbūt žinot, kas gamina.

Reportažas apie Kolkos švyturį, jeigu skaitote latviškai https://skaties.lv/zinas/latvija/kolkas-baka-vieniga-latvijas-sala-baltijas-jura-ka-tur-ir/

Auksinė saulės elektrinė

2018 m. duris atvėręs 150 m aukščio ir 105 m pločio dangoraižis Dubajuje (angl. Dubai Frame) yra išskirtinis ne tik savo forma, bet ir tuo, kad jo dauguma plokštumų yra saulės moduliai. Į pastato fasadą suinstaliuota 1200 kv. m. fotovoltinio stiklo arba 2500 modulių po 485×985 mm. Trisluoksniai moduliai buvo padengti aukso spalva ir yra 20 proc. permatomi, sulaiko UV ir IR spindulius, o tai padeda išvengti šiltnamio efekto stikliniame pastate net ir tokiame saulėtame krašte. Tai, žinoma, paveikė ir elektrinės galią. Nors saulės modulių plotas pakankamai didelis, viso pastato saulės energijos galia yra tik 38 kW. Jeigu saulės moduliai būtų mūsų gamybos, tokios elektrinės galia būtų virš 230 KW. Bet ji nebūtų auksinė…

„Dubajaus Rėmas“ – tvarios architektūros pavyzdys. Statybos nebuvo pernelyg sudėtingos, o statinio priežiūra irgi paprasta. Bet kas nepalyginama su niekuo – tai idėjinė ir estetinė pastato vertė. Dubajus yra miestas, kuriame pilna stiklinių ir gana panašių pastatų, todėl užuot pridėję dar vieną tokį patį, mes sau išsikėlėme užduotį juos įrėminti“ sakė Rėmo architektas Fernando Donis.

Žiūrėkite plačiau! Saulės elektrinė (nebūtinai auksinė) – ne tik investicija į namų ūkį. Tai ir jūsų požiūrio į pasaulį dalis. Ką tik po šilčiausio sausio mėnesio Lietuvoje EVER.

Kodėl 30 metų garantija?

Saulės moduliams gamintojai taiko skirtingas garantijas, kurios gali skirtis ir dešimtimis metų. „30 metų garantija saulės moduliams tai – reklaminis triukas“ – bandys jums įteigti koks modulių perpardavėjas.

Iš tiesų ne reklaminis, o technologinis triukas. Gal labiau technologinis šuolis.

Saulės modulio ilgaamžiškumui ir efektyvumui labai didelės įtakos turi nugarinės modulio pusės medžiaga ir laminavimo plėvelė, kurią net sunku pamatyti plika akimi.

Etileno-kovinilacetato (EVA) pagrindu sukurtos laminavimo plėvelės jau daugiau nei dešimtmetį yra dominuojančios saulės modulių gamyboje, bet ne todėl, kad pasižymi geriausiomis savybių kombinacijomis, bet todėl, kad tai yra ekonomiškas ir laiko patikrintas sprendimas.

2017 metais pradėjo populiarėti EVA konkurentai – poliolefino elastomerų (POE) laminavimo plėvelės. SoliTek tuo metu ieškojo naujos įrangos saulės modulių gamybai ir buvo pasirinkta ta, kuri suderinama su POE.

Tyrimais patvirtinta, kad saulės moduliai su POE plėvele (jeigu lyginti su EVA) ženkliai sumažina srovės nuotėkį, atsparesni UV spinduliams ir įvairioms oro sąlygoms, neleidžia susidaryti acto rūgščiai modulio viduje bei mažiau degraduoja.

Šios ir dar daugybė kitų POE savybių leidžia dvigubo stiklo moduliui Solid PRO veikti bent 30 metų ir po jų turėti 87 proc. pradinio modulio efektyvumo. Jeigu esame tuo tikri, kodėl neturėtume to garantuoti?

Mes dažnai girdime, kad neverta rinktis naujų technologijų, nes saulės energetika sparčiai tobulėja. Bet, kad su prastesniu ir pigesniu saulės modulių sprendimu, žmogus renkasi senesnes nei 10 metų saulės technologijas, supranta nedaugelis.

Vis dar nejaučiate skirtumo? Tad įsidiekite į savo kompiuterį Windows XP, nes naujesnės versijos – tik reklaminis triukas.

Daugiau informacijos:

https://www.pv-tech.org/guest-blog/material-choice-matters-for-durable-high-efficiency-pv-modules

https://medium.com/@cybridtechnologies/eva-v-s-poe-encapsulant-who-wins-the-battle-of-solar-panel-protection-690ba9eb9047

Planuojate įsirengti patys?

Yra daugybė darbų, kuriuos galima atlikti patiems. Išsivirti kiaušinį, priklijuoti tapetus, suremontuoti automobilį. Galima dar pasistatyti namą ar įsirengti saulės elektrinę. Nes taip pigiau.

Žinoma, iš vienos pusės įsirengti saulės elektrinę nėra be proto sudėtingas darbas, bet iš kitos pusės yra daugybė smulkmenų, kurios yra be galo svarbios, o jų ignoravimas gali nepataisomai sugadinti jūsų įrangą. Ir tokiu atveju nebus kam pasiskųsti.

Saulės moduliai, ypač su polimero plėvele nugarinėje pusėje yra gana jautrūs apkrovoms, tad montuodami juos patys, galite pažeisti saulės elementus. Kas vyksta, kai ant modulio užlipama – galite pamatyti mūsų atlikto bandymo metu (video žemiau). Dvigubo stiklo moduliai atsparesni tokiems eksperimentams, bet ar verta eksperimentuoti? Keli žingsniai į šoną ir nuostoliai bus didesni, negu įrengimo kaštai.

Bet, jeigu nuotykių su savo saulės elektrine ieškoti neplanuojat, mes galime pasirūpinti saulės elektrine ant jūsų namo stogo. Tik pasiprašykit paramos iš APVA iki sausio 31 d.

Nuotraukos iš FB Grupės „Crap Solar“.

ES parama saulės elektrinėms 2020 m.

Jau galite pretenduoti į paramą savo saulės elektrinei.

Už 1 kW planuojamos saulės elektrinės jums bus rezervuota 323 EUR. Tad, jeigu planuojate 7 kW galios saulės elektrinę, galėsite pretenduoti į 2261 EUR. Elektrinės įrengimo darbai negali būti atilikti iki jūsų prašymo pateikimo datos ir privalo būti baigti iki 2020 m. spalio 31 d. Parama skiriama įsigyti tik iki 10 kW galios elektrinei. Žinoma, galite įsirengti ir didesnę, tačiau finansavimas bus skiriamas tik už 10 kW.

Paramos šaukimas išskirstytas į dvi dalis. 4,5 mln. EUR tiems, kas planuoja saulės elektrinę ant savo namo stogo, arba šalia namų. Dar tiek pat – tiems, kas planuoja saulės elektrą naudoti iš geografiškai nutolusios saulės elektrinės arba daugiabučio gyventojui.

Iš tiesų viskas beveik taip kaip pernai, užpildyti paraiškos formą nėra sudėtinga – gal net dar paprasčiau. Tad, jeigu žinote, kokios elektrinės jums reikia ir statysite prie namų arba sode (įregistruotuose pastatuose), tai eikite dabar į APVA paramos puslapį ir pasiprašykite paramos savo saulės elektrinei.

Turite laiko iki sausio 31 d.

Netikėkite, jeigu koks rangovas pažadės sutvarkyti ES paramos dokumentus. ES paramos galite paprašyti tik jūs (nekilnojamojo turto savininkas) asmeniškai prisijungęs prie APVA sistemos elektroninio parašo arba elektroninės bankininkystės pagalba. O šių kodų juk niekam nepatikėsite?

Ir yra vienas BET. Tiksliau 2.

Per metus įstatymai pasikeitė ir ši parama, net išskaidyta į dvi skirtingas kryptis, palieka neatsakytų klausimų.

Kaip jaustis žmogui, kuris planuoja 11 kW (ir galingesnę) saulės elektrinę? Kodėl parama skiriama tik iki 10 kW saulės elektrinėms, nors įsirengti fiziniams asmenims galima ir 30 kW?

Ką daryti žmogui, kuris elektrinę planuoja ant vieno savo namo, o vartoti elektros energiją norėtų dar ir keliuose nutolusiuose objektuose?

Jeigu jūs nepriklausote šioms dviem kategorijoms, prašykite paramos drąsiai.

www.apva.lt

Naujų metų pirmas darbas

Nespėjote parašyti laiško #Kalėdųseneliui ir paprašyti saulės elektrinės auksiniais rėmeliais?

Tai parašykit APVA‘ai nuo sausio 2 d. Jeigu norite, mes galime padėti.

Ir per kitus metus, žiūrėk ir atsiras saulės elektrinė ant jūsų stogo. Na, gal ir ne su auksiniais rėmeliais… Su auksiniais bus tiems, kurie laišką Kalėdų seneliui visgi parašė.

O mes savo ruožtu linkime jums jaukių Kalėdų ir LAABAI SAAAAULĖTŲ Naujųjų metų.

Medinės garantijos

Saulės moduliams yra labai svarbūs 2 skaičiai, kurie nurodo metus. Metus, kuriuos gamintojas garantuoja, kad modulis veiks arba kokiu efektyvumu jis veiks po tam tikro laikotarpio.

Dabar nesigilinsime kiek yra daug, o kiek mažai, bet norime atkreipti jūsų dėmesį į vieną niuansą. Ar gali modulis vis dar būti efektyviu po 25 metų, jeigu gamintojas garantuoja jam gyvenimą tik 10 ar 12 metų?

Efektyvumo garantija 80 proc. po 25 metų yra vakar dienos rinkos standartas. O tai dar viena priežastis ignoruoti šį skaičių. Tik technologiškai pažangesni moduliai negu rinkos vidurkis gali turėti ilgesnes efektyvumo garantijas. O tokių Lietuvoje nėra daug.

Jeigu jums svarbu, kad jūsų saulės elektrinė veiktų ilgai, žiūrėkite saulės modulių veikimo garantijas. Jeigu matote didelį skirtumą tarp saulės modulių efektyvumo ir veikimo garantijų, labai atidžiai perskaitykite visą pasiūlymą, nes tokie moduliai gal po 25 metų ir turės 80 proc. efektyvumą…

Jeigu dar veiks iš viso.

Ir daugiau niekam apart jūsų dėl to galvos neskaudės. O ES paramos jau nebedalins taip kaip dabar.